Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v září po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem napsala, že přišel čas, aby obě instituce vydaly nové, třetí společné prohlášení, které jejich partnerství posune dále. Na prohlášení diplomaté z kanceláře předsedy Evropské rady Charlese Michela, Evropské komise a NATO pracovali více než rok a zdržení podle nich zapříčinily spory mezi Tureckem a Kyprem.

Kromě vyjádření plné podpory Kyjevu a uznání jeho práva na obranu i "určení vlastního osudu" by dokument měl uvést, že "ruská brutální válka zhoršila světovou potravinovou a energetickou krizi, čímž se dotkla miliard lidí po celém světě".

Ve vztahu k Číně instituce uvedou, že "žijeme v době rostoucího strategického soutěžení" a "rostoucí asertivita Číny představuje výzvy, kterým musíme čelit". Politico poznamenalo, že Německo usilovalo o oddělení části dokumentu týkající se Číny od té ruské.

EU a NATO by společné prohlášení mohly vydat už v pondělí nebo úterý, je však možné, že se do cesty postaví jiné plány na konec roku a zveřejnění bude odsunuto až na začátek roku 2023, píše Politico.