Podle rozhodnutí vedení Polské pošty má výcvik vést k "seznámení se se zásadami bezpečnosti při zacházení se zbraní" a "nabytí základních střeleckých dovedností". Podle mluvčího domobrany WOT tento výcvik posílí schopnost Polska bránit se.

Polsko během nynějšího konfliktu na Ukrajině patří k největším spojencům Kyjeva. Ukrajinu podporuje dodávkami zbraní i politicky.

Odboráři z Polské pošty, kteří si nepřáli zveřejnit jméno, listu Gazeta Wyborcza v souvislosti se střeleckým výcvikem řekli, že vedení společnosti by mělo spíše řešit palčivé problémy, jako je nedostatek pracovníků nebo to, že přes 55 procent z nich má základní plat nižší, než je minimální mzda. Ta činí 3010 zlotých (asi 15.200 korun). Někteří z nich tvrdí, že nová iniciativa zřejmě souvisí se zálibou šéfa Polské pošty Tomasze Zdzikota v armádě a s jeho přátelstvím s ministrem obrany Mariuszem Blaszczakem.

Zbraň a munici pro výcvik má dodat ochranka Polské pošty. Zaměstnanci se budou učit střílet pod dohledem "kvalifikovaných instruktorů střelby, kteří naučí účastníky zacházet se zbraní a střílet z ní". Výcvik potrvá čtyři hodiny.

Gazeta Wyborcza uvádí, že už od dubna má Polská pošta program nazvaný Ruku v ruce s WOT, který přináší výhody zaměstnancům, již jsou zároveň příslušníky dobrovolné domobrany. Mohou se dostat na různá školení, dostávají příspěvky na sport, slevy v rekreačních zařízeních pošty nebo mají nárok na dva dny placeného volna navíc.

"Polská pošta už mnoho měsíců dává najevo, ... že podporuje pozitivní postoje svých zaměstnanců k obraně země a chce posílit jejich dovednosti nepostradatelné v případě krizových situací," řekl mluvčí pošty Daniel Witowski.

Pro Polskou poštu pracuje 70.000 lidí, jde o největšího zaměstnavatele v zemi.