Ukrajina by měla mít status kandidátské země na členství v Evropské unii a Polsko a Litva ji v tom podpoří, uvedli podle agentury Reuters ve společném prohlášení polský prezident Andrzej Duda a jeho litevský protějšek Gitanas Nauséda. Oba prezidenti při dnešní návštěvě Kyjeva vyzvali k přijetí důrazných sankcí proti Rusku.
Duda zdůraznil, že Polsko odsuzuje rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost dvou republik vyhlášených na východě Ukrajiny proruskými separatisty. Pro budoucí přijetí Ukrajiny do EU je také Slovinsko.
"S ohledem na značný pokrok v naplňování asociačních dohod, na vnitřní reformy i na současné bezpečnostní výzvy si Ukrajina zaslouží status kandidátské země na členství v EU," konstatuje prohlášení, které dnes polský a litevský prezident podepsali spolu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
Prezidenti v prohlášení zároveň apelují na mezinárodní komunitu, aby pružně zavedla důrazné sankce proti Rusku. Postihy by podle nich měly zahrnovat i nově postavený plynovod Nord Stream 2, který má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa.
Pro budoucí vstup Ukrajiny do EU se dnes vyslovil také slovinský premiér Janez Janša. V dopise adresovaném premiérům a prezidentům členských zemí evropského bloku před jejich čtvrtečním mimořádným summitem v Bruselu vyzval spolu s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckým k přijetí Ukrajiny do EU, a to do roku 2030. Protiruské sankce podle nich nejsou dostatečné, situace si žádá "rychlá a odvážná rozhodnutí". "Pokud se EU nerozšíří, udělá to někdo jiný," citovala z dopisu agentura APA.
Rusko tento týden formálně uznalo nezávislost dvou samozvaných lidových republik - Doněcké a Luhanské - na východě Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin zároveň nařídil ruské armádě zahájit na jejich území "mírovou" misi. Ukrajina dnes v reakci na vývoj posledních dní povolala do armády zálohy a ukrajinský parlament vyhlásil výjimečný stav ve všech regionech kromě Luhanské a Doněcké oblasti, kde byl už dříve zaveden zvláštní režim.
Velvyslanci zemí Evropské unie dnes definitivně schválili balík sankcí proti Rusku, na jehož obrysech se unijní státy dohodly v úterý. Na sankčním seznamu nově figurují dvě desítky vysoce postavených činitelů, včetně například ministra obrany Sergeje Šojgua. Postihy se týkají i více než tří stovek poslanců dolní komory ruského parlamentu, kteří hlasovali pro uznání nezávislosti separatistických regionů na východě Ukrajiny.
Související
21. listopadu 2024 12:46
17. listopadu 2024 13:25
16. listopadu 2024 13:11
7. listopadu 2024 10:28
26. října 2024 8:21
25. října 2024 19:58