O vypsání referenda informoval na sociální síti X ministr obrany Mariusz Blaszczak. "Polsko se může stát dalším cílem Putina. Naše bezpečnost je v ohrožení," konstatoval ministr. Prezident Duda vyhlásil volby na 15. října 2023.

Ministr vnitra Mariusz Kamiński dnes uvedl, že kontrarozvědka ABW ve spolupráci s policií identifikovala a zadržela dvojici Rusů, kteří měli v Krakově a Varšavě rozšiřovat propagandistické materiály Wagnerovy skupiny. Oba muži byli zatčeni a obviněni ze špionáže.

Polsko v minulém týdnu oznámilo, že na hranici s Běloruskem hodlá mít kvůli odstrašení agresora kolem 10 tisíc vojáků. Úřady v uplynulých dnech rozhodly, že do oblasti pošlou další dva tisíce vojáků, tedy o tisícovku mužů více než bylo požadováno pohraniční stráží kvůli rostoucímu počtu pokusů o nelegální překročení hranice.

"Kvůli dynamické situaci na polsko-běloruské hranici nařídilo ministerstvo obrany, že žádost bude implementována a další vojáci budou přiděleni k ochraně polsko-běloruské hranice," sdělil resort obrany.

Polsko už dříve nechalo vybudovat na hranici plot s elektrickou ochranou. V poslední době se u hranice objevili bojovníci Wagnerovy skupiny. Premiér Mateusz Morawiecki vývoj komentoval slovy, že jde o snahu destabilizovat situaci na východním křídle NATO.

Žoldnéři se do Běloruska přesunuli po ozbrojené vzpouře v Rusku z 23. června. Obsadili během ní veškerá klíčová místa v Rostově na Donu a následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž téhož dne večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo. Podle uzavřené dohody se následně přesunul do sousední země.