Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko nadřazuje svoji ústavu smlouvám o EU, Brusel hodlá unijní právo hájit

Polsko, ilustrační foto
Polsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Polský ústavní soud dnes po několika odkladech rozhodl, že některé články základních smluv o Evropské unii odporují polské ústavě. Zpochybnil tak nadřazenost práva EU nad tím polským, s čímž Varšava souhlasila při svém vstupu do unie v roce 2004.

Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders v reakci na to řekl, že unijní exekutiva využije všech prostředků, aby ochránila dodržování principů práva ve všech zemích sedmadvacítky. Kritici polské národně-konzervativní vlády podle agentury Reuters varují, že zpochybňování nadřazenosti unijního práva nad národním ohrožuje polské členství v EU i stabilitu bloku samotného.

Polský ústavní soud uvedl, že členství země v Evropské unii a to, že Varšava při vstupu podepsala smlouvy o jejím fungovaní, neznamená, že země unijním soudům předala nejvyšší právní pravomoci ani to, že Polsko unii předává svou suverenitu.

Na ústavní soud se obrátil premiér Mateusz Morawiecki z národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) poté, co Soudní dvůr EU letos v březnu rozhodl, že soudní reforma prosazovaná PiS může ohrozit nezávislost justice v zemi. Změny v systému soudnictví jsou dlouhodobě předmětem sváru mezi Varšavou a Bruselem. Zatímco polská vláda tvrdí, že novinky mají zvýšit efektivitu soudů a zbavit je pozůstatků komunismu, kritici v nich vidí snahu politiků PiS ovládnout polskou justici. Evropská komise zpochybňuje i nezávislost samotného ústavního soudu, kde po nástupu PiS k moci v roce 2015 většinu získali soudci loajální vůči této straně.

"Je třeba zdůraznit, že Polsko (na zásadách uvedených v ústavě Polské republiky) respektuje platné normy unijního práva v rozsahu, v jakém byly stanoveny přímo a jasně v unijních smlouvách," napsal po vynesení rozsudku mluvčí vlády Piotr Müller na twitteru. "Jasné a přehledné rozdělení těchto kompetencí je základem suverenity států a dobrého fungování Evropské unie," dodal.

Eurokomisař pro spravedlnost Reynders v Bruselu ujistil, že "jsme velmi pevni v otázce principů a využijeme všechny dostupné prostředky, abychom je ochránili". K rázným krokům vyzvali unijní exekutivu europoslanci, z nichž většina dlouhodobě kritizuje současné právní poměry v Polsku. "Vyhlášením, že smlouvy EU nejsou slučitelné s polským právem, otevřel nelegitimní polský ústavní soud zemi cestu k polexitu," prohlásil člen nejpočetnější lidovecké frakce v europarlamentu Jeroen Lenaers.

Náměstek ministra spravedlnosti Sebastian Kaleta portálu onet.pl řekl, že rozsudek není cestou k polskému odchodu z EU, ale "je to cesta, která nás chrání před neopodstatněným tlakem a vydíráním ze strany unijních orgánů".

Podle právníka Michala Wawrykiewicze z iniciativy Svobodné soudy a Výboru na obranu spravedlnosti jde o rozsudek na objednávku ze strany vládnoucích politiků. "Verdikt má dodat legitimitu vládě k tomu, aby se neřídila rozhodnutími Soudního dvora EU ohledně fungování principu nezávislosti soudů a soudců".

Socialisté v europarlamentu i zástupci frakce Zelených naléhají na Evropskou komisi, aby okamžitě vůči Varšavě využila nové pravidlo umožňující zastavit unijní financování zemím porušujícím principy právního státu.

Brusel má také teoreticky možnost zahájit s Varšavou řízení kvůli porušování práva EU, což může po několika letech vést k udělením pokuty. Polsko však například finanční sankci vyměřenou za neuposlechnutí verdiktu unijní justice v české žalobě na rozšíření dolu Turów ignoruje.

Polský ústavní soud rozhodnutí o vztahu unijního práva a polského základního zákona čtyřikrát odročil. Podle některých kritiků současné polské vlády se tak dělo kvůli tomu, že Varšava chtěla vyvinout nátlak na Evropskou komisi, aby schválila plán obnovy polské ekonomiky po krizi způsobené koronavirem a uvolnila miliardy eur z unijních fondů. Agentura Bloomberg ale nyní upozornila, že nynější eskalace sporu může polský přístup k těmto penězům ohrozit.

Témata:  Polsko EU

Související

Aktuálně se děje

13:13

Dominik Vodička reaguje na kritiku: Má vzkaz pro své odpůrce

Tanečník Dominik Vodička (28) se stal terčem silné kritiky od fanoušků kvůli videím, která pravidelně zveřejňuje z tréninků na StarDance. Některé reakce byly tak ostře formulované, že se rozhodl na situaci reagovat a vydal veřejné prohlášení.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy