Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko odmítlo Ukrajině poskytnout rakety Partiot

Polsko, ilustrační foto
Polsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Polský prezident Andrzej Duda tvrdí, že Polsko právě začalo s vytvářením vlastního systému protivzdušné obrany Patriot a proto takový systém nemůže dodat Ukrajině.

Duda reagoval na otázku, zda zvažoval zpřístupnění polských systémů Patriot Ukrajině. "V Polsku právě začínáme se skládáním tohoto systému; tento systém v Polsku ještě vůbec není připraven," odpověděl. Země podle jeho slov nemá nic k předání Ukrajině, ani kdyby chtěla.

Dodal, že baterie systémů Patriot na polském území tam byly umístěny britskou a americkou armádou. Duda také připomněl, že ruské střely již narušily polský vzdušný prostor a země se proto nachází v situaci ohrožení možným ruským útokem.

Duda řekl, že s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jednal o jistých zásobách raket z období Sovětského svazu, které má Polsko k dispozici. 

Členské země NATO plánují zakoupit až 1000 raket pro systémy Patriot s cílem posílit svou protivzdušnou obranu, informovala Agentura NATO pro podporu a zakázky (NSPA). 

Tato zakázka představuje jednu z největších finančních transakcí pro NSPA, přičemž celková cena raket by měla dosáhnout 5,5 miliardy amerických dolarů. Součástí této transakce jsou také testovací zařízení a náhradní díly, které budou potřebné pro budoucí údržbu.

Generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg toto oznámení pozitivně přivítal. "Tato investice potvrzuje sílu transatlantické spolupráce v oblasti obrany a závazek NATO vůči bezpečnosti našeho obyvatelstva," prohlásil.

Stoltenberg zdůraznil, že ruské útoky drony a raketami na ukrajinské civilisty, města a oblasti poukazují na klíčový význam moderní protivzdušné obrany. Dodal, že navýšení výroby střeliva je klíčové pro zajištění bezpečnosti nejenom Ukrajiny, ale i ostatních členských zemí NATO.

V rámci této zakázky se několik členských zemí NATO, včetně Německa, obrátilo na NSPA. Při výrobě raket a raketových systémů se očekává spolupráce evropského konsorcia MBDA a americké společnosti Raytheon, která vyrábí i systémy Patriot. Výroba bude soustředěna v německém městě Schrobenhausen, kde již probíhá údržba střel pro systémy Patriot.

Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.

Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.

Patriot byl nasazen v mnoha zemích po celém světě a hrál klíčovou roli při obraně před leteckými hrozbami. Byl využíván například během války v Zálivu, války v Iráku a války v Afghánistánu. 

Témata:  Polsko Ukrajina

Aktuálně se děje

22. května 2024 13:39

Rusko: Pokud budou na Ukrajinu vysláni francouzští vojáci, přijmeme odvetná opatření

Pokud budou na Ukrajinu vysláni francouzští vojáci, Rusko přijme odvetná opatření nejen na politické úrovni. Ve středu to uvedl Arťom Studennikov, vedoucí sekce pro Evropu na ruském ministerstvu zahraničních věcí, citovaný ruskou tiskovou agenturou RIA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy