"S ohledem na zveřejnění pravidel Evropské komise ohledně zákazu vjezdu vozidel registrovaných v Rusku do EU začne tento zákaz na polské hranici platit od zítřka," uvedl Kamiński podle TVP. Politik vysvětlil, že žádné osobní auto s ruskou registrační značkou se nebude moci dostat na polské území.

Ministr připomněl, že ruské kamiony už podléhají podobnému zákazu. "Nyní ho zpřísňujeme. Týká se to osobních aut vlastněných firmami, ale i soukromých vozidel. Nezáleží na tom, zdali je vlastník ruským občanem či občanem jiné země," pokračoval.

Kamiński vypíchl, že nová pravidla jsou další součástí sankcí, jimž Rusko a jeho občané čelí v souvislosti s brutální invazí na sousední Ukrajinu, která započala na konci loňského února.

Estonsko, Litva a Lotyšsko zakázaly vjezd automobilů s ruskými poznávacími značkami na své území už dříve. Tallinn se rozhodl pro tento krok jako poslední. Zákaz platí pro všechny majitele a uživatele aut bez ohledu na důvod jejich pobytu v Estonsku nebo v EU. Při překročení hranic majitelé těchto vozidel musí odjet zpět do Ruska, nebo je nechat na hranicích a pokračovat bez nich. Uvedl to server Ukrainska pravda.

Země ovšem řeší, co dělat s ruskými auty, která se již nacházejí na jejich území. Ministr zahraničí Estonska Margus Tsahkna zdůraznil důležitost společného postupu s ostatními zeměmi sousedícími s Ruskem, jako je Litva a Lotyšsko, aby se sankce staly účinnějšími a zvýšila se cena, kterou musí Rusko zaplatit za své agresivní chování.