Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko zvažuje omezení vydávání víz ruským občanům

Polsko, ilustrační fotografie.
Polsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Polská vláda začala zvažovat omezení vydávání víz ruským občanům. Agentuře PAP to řekl náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk. Polsko by tak následovalo příkladu Estonska a Lotyšska.

"Pracujeme na konceptu, který znemožní vydávání víz Rusům," řekl Wawrzyk PAP. Náměstek se vyslovil pro to, aby jeho země podpořila nové sankce proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu, včetně omezení přístupu k vízům, "ačkoli velké členské státy jako Německo, Francie nebo Nizozemsko se vyslovily proti tomu".

"Kvůli této neochotě Polsko pracuje na novém řešení," řekl náměstek a vyslovil naději, že rozhodnutí o této záležitosti padne v příštích týdnech.

Německo a Evropská komise se postavily proti plošnému zastavení vydávání unijních turistických víz Rusům, jak to navrhují Estonsko a Finsko. Estonsko navíc rozhodlo, že ruští občané od 18. srpna už nebudou moci vstupovat do pobaltské země s schengenskými vízy. Výjimku mají mít jen Rusové s estonským občanstvím nebo trvalým pobytem v Estonsku. Země zvažuje i výjimky pro návštěvy příbuzných.

Víza ruským občanům nevydává ani Lotyšsko. Výjimku mají jen Rusové, kteří se chtějí zúčastnit pohřbu blízkých příbuzných.

Česko jako první členský stát EU plošně pozastavil vydávání víz pro občany Ruska, a to už den po invazi na Ukrajinu, tedy 25. února. Opatření trvá dosud.

Témata:  Polsko Rusko

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy