reklama

"Neutíkejte, ale když vás medvěd bude pronásledovat, zastavte se a setrvejte na místě. Medvědi jinak stejně jako psi poběží za pronásledovaným zvířetem. Nelezte na strom. Grizzlyové i medvědi černí to umí taky. A nepostrčte svého pomalejšího přítele - i když vaše přátelství už není, co bývalo," uvedl úřad.

Většina medvědů podle něj člověka nenapadne a přeje si pouze mít klid - "tak jako my všichni". Výletníci by nicméně při setkání s medvědem měli vydat nějaký zvuk a dám mu tím najevo, že jsou lidé, a ne zvíře a potenciální kořist.

"Doporučujeme, abyste použili svůj hlas. Mávání a ukazování vztyčeného palce na medvěda neplatí," dodala vládní agentura. "Omlouváme se všem ´přátelům´, kteří byli na výpravu přivedeni jako návnada a posloužili k záchraně skupiny. Budete nám chybět," končí prohlášení.

Útoky medvědů jsou sice vzácné, ale v některých částech Spojených států přesto představují skutečné riziko, napsal deník The Guardian. Strážci národního parku na Aljašce nedávno zabili čtyři medvědy, kteří patrně roztrhali muže, jenž uklízel cestu za svým domem. Z oblasti Yellowstonu je letos hlášen rekordní počet útoků grizzlyů, což může být dáno větším počtem lidí pohybujících se v regionu, kteří tam vyrazili za oddechem po karanténních opatřeních kvůli covidu-19.

reklama