Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poprask v Číně: U přehrady Tři soutěsky se objevila "lochneská příšera"

zajímavosti
zajímavosti
Foto: Reprofoto YouTube

Pozornost na čínských sociálních sítích vzbudilo video, na němž se ve vlnách řeky Jang-c’-ťiang nedaleko přehrady Tři soutěsky klikatil záhadný dlouhý černý předmět. Záběry vyvolaly dohady, obavy i naděje, že by Čína mohla mít vlastní příšeru podobnou té, která proslavila skotské jezero Loch Ness.

Vše ale splasklo poté, co se ukázalo, že jde jen o 20 metrů dlouhý, průmyslový airbag, napsal zpravodajský server The Guardian.

Zrnité záběry údajné příšery kolovaly po internetu a jen na nejpopulárnější čínském sociálním serveru - síti Weibo zaznamenaly více než 32 miliónů zhlédnutí. O videu informovala také většina čínských hlavních médií včetně státní televize CCTV.

Někteří věřili, že viditelná část je vrškem mnohem většího zvířete, které uživatelé internetu brzy překřtili na "příšeru ze Tří soutěsek". Objevily se i teorie, zda se o zrod monstra nepřičinila znečištěná říční voda. Vědci ale možnost existence nového živočišného druhu odmítli a tvrdili, že jde s největší pravděpodobností o obrovského vodního hada.

Minulý týden ale dělníci u nákladního mola po proudu od Tří soutěsek vylovili dlouhý kus mohutné "hadice", který zřejmě uplaval z některého doku, kde sloužil k tlumení nárazů kotvících lodí.

Jang-c’-ťiang je nejdelší a největší asijskou řekou. Táhne se od okraje Tibetu až na východní pobřeží Číny. V současnosti je navíc jednou z nejvíce znečištěných řek, u které si svou daň vybírá jak rychlý průmyslový růst, tak nadměrný rybolov.

Ochránci životního prostředí uvádějí, že tyto faktory ještě znásobila přehrada Tři soutěsky, která je největším hydroelektrickým projektem na světě a dokončena byla v roce 2012. Odhadem třetina všech rybích druhů v řece je ohrožená a delfínovec čínský, který v Jang-c’-ťiang žil odhadem více než 20 miliónů let, vyhynul.

Témata:  Lochneská příšera Čína zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.