Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Požár katedrály v Nantes zůstává záhadou, údajný žhář byl propuštěn

požár
požár
Foto: Pixabay

Francouzský stát je připraven financovat opravu katedrály z 15. století ve městě Nantes, kterou o uplynulém víkendu poškodil požár. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil ministr financí Bruno Le Maire.

Policie mezitím v neděli propustila 39letého muže, kterého vyslýchala kvůli možnému podílu na vzniku požáru. Zadrženým byl uprchlík z Rwandy, který působí u místní diecéze jako dobrovolník.

Prokurátor Pierre Sennes uvedl, že muž měl v pátek večer na starosti uzamčení katedrály a vyšetřovatelé si chtěli "vyjasnit určité prvky jeho postupu".

Požár se vyšetřuje jako možný žhářský útok, jeho příčiny jsou zatím nejasné. Plameny se uvnitř katedrály objevily v sobotu krátce před osmou ráno, hasiči je během odpoledne dostali pod kontrolu a do večera je kompletně uhasili. Nezabránili však zničení velkých varhan, kvůli žáru se také roztříštila původní vitrážová okna z 16. století.

Témata:  požár katedrály v Nantes Thomas Mair Francie požáry

Související

Aktuálně se děje

3. října 2025 10:28

Volební dilema Zdeňka Pohlreicha je u konce. Padlo definitivní rozhodnutí

Jedním z témat před sněmovními volbami byla i možná neúčast voličů zklamaných českou politikou. Například populární kuchař Zdeněk Pohlreich dával v jednu chvíli najevo, že volit nepůjde. Podle nejnovějších informací ale definitivně změnil názor. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy