Požár se začal šířit v pondělí, ještě téhož dnes muselo své domovy opustit asi 600 obyvatel okresu Labe-Elster. Dnes bude podle hasičů nejspíš nutná evakuace další obce, ke které se oheň přiblížil. Nikdo z civilistů nebyl zraněn.

Oheň zasáhl zařízení na chov prasat. Zvířata se nepodařilo včas odvézt a značné množství jich na místě uhynulo. V noci se plameny dostaly také na bývalé letiště, kde stojí několik hal.

Proti plamenům bojuje zhruba 350 hasičů. Na pomoc jim dnes přiletí dva vojenské hasičské vrtulníky, které budou nabírat vodu z nedalekého jezera Kiebitz. Úřady vyhlásily zákaz koupání v jezeře.

Boj s plameny bude podle odhadů hasičů trvat ještě několik dní. V oblasti jsou na dnešek hlášeny mírné dešťové přeháňky, ale není jasné, zda spadnou i přímo nad požárem. Podle meteorologů lze očekávat nárazy větru o rychlosti až 60 kilometrů za hodinu, což by mohlo požár ještě více rozdmýchat.

Příčinou 90 procent všech lesních požárů je lidská činnost, uvedlo braniborské ministerstvo životního prostředí. Lesy v Braniborsku mají rozlohu přibližně 1,1 milionu hektarů a prakticky v celé této spolkové zemi teď platí nejvyšší, pátý stupeň nebezpečí lesních požárů.

Z národního parku České Švýcarsko se oheň už v pondělí rozšířil také do Saského Švýcarska, které se nachází na německé straně hranice. Dnes se situace na místě výrazně zhoršila, uvedla agentura DPA. Úřady důrazně vyzvaly turisty, aby se této lokalitě vyhýbali, bylo by totiž v ohrožení jejich zdraví i životy.

Od dnešního rána je na místě nasazeno 254 hasičů a jednotky federální a státní policie. Přes noc nikdo i kvůli vlastní bezpečnosti nezasahoval. Do boje s požárem se zapojila dvě vodní děla, každé o objemu 10.000 litrů, a dva vrtulníky. Vodu čerpají z řek Labe a Kirnitzsch.

S lesními požáry už několik dní bojuje také Řecko, Francie nebo Itálie. Na severu Řecka šestým dnem hoří u národního parku Dadia, který patří k nejvýznamnějším v zemi. Zasahuje tam na 320 hasičů i armáda a také desítky dobrovolníků. Pomalu se daří dostat pod kontrolu požár na ostrově Lesbos, píše server Ekathimerini.

Ve Francii se rozsáhlé lesní požáry podařilo zastavit v pondělí, ale hasiči stále ještě bojují s menšími ohnisky. Místní obyvatelé i média teď upínají pozornost hlavně na zraněná zvířata. Maskotem jedné ze zasažených vesnic se stalo zraněné mládě veverky. Myslivecký spolek v Biscarrosse vyrazil do lesa a zvěři dováží potravu a vodu, aby přežila ve zničené krajině, píše server Sud Ouest.