Guvernér Kalifornie Gavin Newsom v noci na dnešek vyhlásil stav nouze v okrese v centrální části státu kvůli rychle se šířícímu lesnímu požáru, který vypukl v blízkosti Yosemitského národního parku. Rozloha ohniska se od soboty více než zdvojnásobila a úřady z oblasti evakuují tisíce obyvatel. Podle zpravodajského webu BBC incident představuje "zlověstný" začátek kalifornského období ohňů.
Stovky hasičů s plameny bojují v době extrémních veder ve velké části Spojených států. Národní meteorologická služba (NWS) na dnešek předpovídala nebezpečně vysoké teploty pro oblasti od jihu Kalifornie přes pobřeží Mexického zálivu, části centrálních USA i pro východní pobřeží, přičemž místy hrozí i více než 43 stupňů Celsia. V kalifornském okrese Mariposa, kde nyní platí nouzový stav, se v sobotu maxima vyšplhala na 35,5 stupně a podobná vedra se čekají i v nejbližších dnech.
Požár nazvaný Oak zde vypukl v pátek odpoledne v předhůří horského masivu Sierra Nevada. K sobotnímu ránu se rozrostl na přibližně 25 kilometrů čtverečních, dnes ráno pak agentura Cal Fire monitorující lesní požáry hlásila 58 kilometrů. Plameny se údajně v extrémně suchých porostech šířily hlavně směrem na sever dál do chráněné oblasti Sierra National Forest. Obvod ohniska přitom stále nebyl vůbec zajištěný.
Plameny v kopcovité venkovské oblasti zničily několik budov a vyžádaly si nařízení evakuace pro více než 6000 lidí, žádné oběti zatím hlášeny nejsou. V boji proti ohni jsou nasazeny asi čtyři stovky hasičů a čtyři vrtulníky, přičemž mluvčí Cal Fire uvedla, že zkrocení požáru se čeká nejdříve příští týden. Jeho příčina zatím není známá.
Ohnisko Oak rychle co do rozlohy předčilo požár Washburn, který v první polovině měsíce ohrožoval háj sekvojovců obrovských na jižním okraji parku Yosemite a který se hasičům podařilo dostat pod kontrolu. Kalifornské období lesních požárů teprve začíná a mnohé z nejničivějších ohňů v dějinách západoamerického státu hořely až po začátku srpna a v případě ohně Thomas z roku 2017 dokonce až v prosinci.
"Ohňové sezony" jsou v Kalifornii v posledních letech delší a ničivější. Riziko šíření plamenů je poháněné dlouhodobým nedostatkem vláhy a oteplováním na americkém západě, což odborníci vidí jako součást globálních klimatických změn. "Vědci uvádí, že počasí bude mít nadále extrémnější povahu a lesní požáry budou častější, ničivější a více nevyzpytatelné," napsala agentura AP.
Nebezpečně vysoké teploty se v částech USA očekávají i po celý příští týden, ukazují vizualizace na webu deníku The New York Times. Nejhorší situaci předpovídá Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) pro oblasti na dolním toku řeky Mississippi a jihovýchod Texasu.
Související
19. listopadu 2024 15:15
16. listopadu 2024 9:05
12. listopadu 2024 17:28
13. října 2024 20:00
9. září 2024 8:16
8. září 2024 19:06