Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Požár u yosemitského parku už má na 50 čtverečních km, guvernér vyhlásil nouzi

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: LAtimes.com

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom v noci na dnešek vyhlásil stav nouze v okrese v centrální části státu kvůli rychle se šířícímu lesnímu požáru, který vypukl v blízkosti Yosemitského národního parku. Rozloha ohniska se od soboty více než zdvojnásobila a úřady z oblasti evakuují tisíce obyvatel. Podle zpravodajského webu BBC incident představuje "zlověstný" začátek kalifornského období ohňů.

Stovky hasičů s plameny bojují v době extrémních veder ve velké části Spojených států. Národní meteorologická služba (NWS) na dnešek předpovídala nebezpečně vysoké teploty pro oblasti od jihu Kalifornie přes pobřeží Mexického zálivu, části centrálních USA i pro východní pobřeží, přičemž místy hrozí i více než 43 stupňů Celsia. V kalifornském okrese Mariposa, kde nyní platí nouzový stav, se v sobotu maxima vyšplhala na 35,5 stupně a podobná vedra se čekají i v nejbližších dnech.

Požár nazvaný Oak zde vypukl v pátek odpoledne v předhůří horského masivu Sierra Nevada. K sobotnímu ránu se rozrostl na přibližně 25 kilometrů čtverečních, dnes ráno pak agentura Cal Fire monitorující lesní požáry hlásila 58 kilometrů. Plameny se údajně v extrémně suchých porostech šířily hlavně směrem na sever dál do chráněné oblasti Sierra National Forest. Obvod ohniska přitom stále nebyl vůbec zajištěný.

Plameny v kopcovité venkovské oblasti zničily několik budov a vyžádaly si nařízení evakuace pro více než 6000 lidí, žádné oběti zatím hlášeny nejsou. V boji proti ohni jsou nasazeny asi čtyři stovky hasičů a čtyři vrtulníky, přičemž mluvčí Cal Fire uvedla, že zkrocení požáru se čeká nejdříve příští týden. Jeho příčina zatím není známá.

Ohnisko Oak rychle co do rozlohy předčilo požár Washburn, který v první polovině měsíce ohrožoval háj sekvojovců obrovských na jižním okraji parku Yosemite a který se hasičům podařilo dostat pod kontrolu. Kalifornské období lesních požárů teprve začíná a mnohé z nejničivějších ohňů v dějinách západoamerického státu hořely až po začátku srpna a v případě ohně Thomas z roku 2017 dokonce až v prosinci.

"Ohňové sezony" jsou v Kalifornii v posledních letech delší a ničivější. Riziko šíření plamenů je poháněné dlouhodobým nedostatkem vláhy a oteplováním na americkém západě, což odborníci vidí jako součást globálních klimatických změn. "Vědci uvádí, že počasí bude mít nadále extrémnější povahu a lesní požáry budou častější, ničivější a více nevyzpytatelné," napsala agentura AP.

Nebezpečně vysoké teploty se v částech USA očekávají i po celý příští týden, ukazují vizualizace na webu deníku The New York Times. Nejhorší situaci předpovídá Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) pro oblasti na dolním toku řeky Mississippi a jihovýchod Texasu.

Témata:  požáry USA

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy