Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Požáry spalují Kalifornii. Úřady nechaly horu San Gorgonio napospas plamenům

Požár
Požár
Foto: Pixabay

Evakuace nařízená tisícům lidí v jižní Kalifornii kvůli rozsáhlému lesnímu požáru v horách východně od Los Angeles stále platí. Hasičům práci značně komplikuje místy těžce přístupný terén a vysoké letní teploty.

Příčina požáru se vyšetřuje, informovala agentura AP. Plameny v okrese Riverside podle úřadů dosud sežehly zhruba 80 kilometrů čtverečních suchého porostu a lesů. Pod kontrolu se zatím hasičům podařilo dostat jen pět procent požáru.

Úřady nechaly požáru pohltit část svahu hory San Gorgonio, která se tyčí do výšky 3350 metrů, jelikož hasičské operace v strmém a těžce přístupném terénu byly vyhodnoceny jako příliš riskantní, uvedla mluvčí americké lesnické služby Lisa Coxová. "Nechceme hasiče dostat do nebezpečné situace," řekla. "Požár postupuje přímo nahoru po svahu hory," dodala.

V pátek byly také hlášeny další dva požáry v Cherry Valley, blízko města Beaumont, zhruba 137 kilometrů východně od centra Los Angeles. Plameny tam zachvátily křovinatou vegetaci na hřebenech hor a dostaly se blízko k obydlím, zatímco se je hasiči snažili dostat pod kontrolu i ze vzduchu. Oheň tam zničil jeden dům a dvě stodoly. Nikdo však nebyl zraněn.

Evakuace byla nařízena zhruba 8000 lidí v jižní Kalifornii. Kempy a turistické stezky v lese San Bernardino National Forest a přírodní oblasti San Gorgonio Wilderness byly uzavřeny. Silný dým, viditelný z dálky, tam zhoršuje kvalitu vzduchu.

V neděli se v nedalekém městě Palm Springs rtuť teploměru vyšplhala na 43 stupňů Celsia. Podle americké Národní meteorologické služby lze očekávat, že "nebezpečně vysoké teploty" budou vzhledem k tlakové výši nad značnou části jižní Kalifornie trvat i v nadcházejících dnech.

Témata:  požáry v USA USA požáry

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy