reklama

Příčina požáru se vyšetřuje, informovala agentura AP. Plameny v okrese Riverside podle úřadů dosud sežehly zhruba 80 kilometrů čtverečních suchého porostu a lesů. Pod kontrolu se zatím hasičům podařilo dostat jen pět procent požáru.

Úřady nechaly požáru pohltit část svahu hory San Gorgonio, která se tyčí do výšky 3350 metrů, jelikož hasičské operace v strmém a těžce přístupném terénu byly vyhodnoceny jako příliš riskantní, uvedla mluvčí americké lesnické služby Lisa Coxová. "Nechceme hasiče dostat do nebezpečné situace," řekla. "Požár postupuje přímo nahoru po svahu hory," dodala.

zdroj: YouTube

V pátek byly také hlášeny další dva požáry v Cherry Valley, blízko města Beaumont, zhruba 137 kilometrů východně od centra Los Angeles. Plameny tam zachvátily křovinatou vegetaci na hřebenech hor a dostaly se blízko k obydlím, zatímco se je hasiči snažili dostat pod kontrolu i ze vzduchu. Oheň tam zničil jeden dům a dvě stodoly. Nikdo však nebyl zraněn.

Evakuace byla nařízena zhruba 8000 lidí v jižní Kalifornii. Kempy a turistické stezky v lese San Bernardino National Forest a přírodní oblasti San Gorgonio Wilderness byly uzavřeny. Silný dým, viditelný z dálky, tam zhoršuje kvalitu vzduchu.

V neděli se v nedalekém městě Palm Springs rtuť teploměru vyšplhala na 43 stupňů Celsia. Podle americké Národní meteorologické služby lze očekávat, že "nebezpečně vysoké teploty" budou vzhledem k tlakové výši nad značnou části jižní Kalifornie trvat i v nadcházejících dnech.

reklama