Hasičům se teprve ve čtvrtek podařilo dostat pod kontrolu plameny, které pronikly do areálu jiné uhelné elektrárny u města Milas. Požárníci nyní dělají vše pro to, aby nezačalo hořet i v dalším zařízení na výrobu elektřiny. Do oblasti dorazili hasiči ze známého turistického letoviska Marmaris, kterým se podařilo uhasit tamní požáry.

V provincii Mugla letos shořelo 55.000 hektarů půdy. To je dvojnásobně větší území, než které požáry spálily za loňský rok v celém Turecku.

Během požárů, které pokračují desátým dnem, zemřelo nejméně osm lidí. Stovky dalších utrpěly zranění a zhruba 36.000 lidí bylo evakuováno. Hasičům se podařilo dostat pod kontrolu 196 lesních požárů, dalších 12 stále hoří. Denní teploty stále přesahují 40 stupňů Celsia a k šíření ohňů přispívá i silný vítr.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že jde o nejhorší požáry, jaké země zažila. Hlava státu čelí silné kritice opozice kvůli pomalé reakci a nedostatečné připravenosti na podobné přírodní katastrofy. Turecku chybí hlavně letadla a helikoptéry, které by bylo možné využít k boji s plameny. Na místo už proto dorazily stroje z Ruska, Španělska, Ukrajiny, Chorvatska, Íránu a Ázerbájdžánu.

Oficiální data ukázala, že úřady utratily pouhý zlomek z rozpočtu určeného na prevenci lesních požárů. Turecká lesní správa dnes uvedla, že v první polovině roku utratila méně než dvě procenta z 200 milionů lir (asi 500 milionů korun). Podle opozičních politiků Erdoganův kabinet schválně přehlížel předvídatelné nebezpečí.