Otec Sergej v úterý vyhnal z kláštera matku představenou a další jeptišky a na obranu si podle nepotvrzených informací místních médií následně pozval kozácké bojovníky. Jekatěrinburgská diecéze ve středečním prohlášení uvedla, že kněz nerespektoval pokyn k "asketickým modlitbám" v sousedním mužském klášteře v době koronavirové krize, a byl proto v dubnu zbaven služby.

Vyzvala ho, aby do příštího pátku klášter opustil a zahájil pokání. Nenaznačila však, jak bude v případě neuposlechnutí dále postupovat. Pravoslavné kláštery jsou při epidemii v Rusku častými ohnisky nákazy.

"Nikam nejdu (...) Bude mě muset vyhnat policie nebo národní garda," uvedl v reakci otec Sergej, který se protiví i dubnovému zákazu vykonávat kněžské povolání. Při této příležitosti obvinil ruského patriarchu Kirilla, že zradil svou víru. Informoval o tom dnes server The Moscow Times.

Kněz nyní čelí za nedodržování restrikcí proti šíření nákazy církevnímu soudu, stanul ale i před civilním soudem za šíření nenávisti. Veřejnosti je znám jako bývalý zpovědník některých prominentů. Ruská média uvedla, že na středeční bohoslužbu v okupovaném klášteře přišlo zvenčí kolem sta věřících, včetně hokejové hvězdy Pavla Dacjuka.

Otec Sergej je bývalým policistou, který strávil 13 let ve vězení za vraždu. Později si nechal změnit občanské jméno na Nikolaj Romanov - na počest posledního ruského cara Mikuláše II.