Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pracovníci uzavřených konzulátů v Rusku byli evakuováni do ČR

Rusko, ilustrační foto
Rusko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pracovníci generálních konzulátů v Petrohradu a Jekatěrinburgu byli k neděli evakuováni zpět do České republiky. Činnost konzulátů vykonává ambasáda v Moskvě, uvedlo na webu ministerstvo zahraničí. O uzavření konzulátů rozhodl ministr Jan Lipavský (Piráti) kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

"Ministerstvo zahraničních věcí již notifikovalo toto rozhodnutí Ministerstvu zahraničních věcí Ruské federace. Činnost generálních konzulátů byla ukončena ke dni 7. března 2022," dodal úřad.

Úřad po ruské invazi na Ukrajinu zareagoval sérií diplomatických kroků. Česko odvolalo souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a Brně, diplomaté musejí podle Lipavského nedělního vyjádření v České televizi opustit ČR do soboty 12. března.

Česko také pozastavilo příjem vízových žádostí ruských a později též běloruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů.

V ČR jsou také pracovníci ambasády v Kyjevě včetně velvyslance Radka Matuly. Později byl kvůli bezpečnostní situaci uzavřen i generální konzulát ve Lvově.

Témata:  Rusko velvyslanectví

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.