Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Johnson je přesvědčen, že dohoda s EU je dobrá pro všechny

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Twitter

Dohoda o pobrexitových vztazích s Evropskou unií je dobrá pro celou Evropu, řekl dnes britský premiér Boris Johnson. Unie bude spojencem Británie a za dveřmi bude mít prosperující zemi, řekl dnes premiér novinářům po zprávě o dosažení dohody.

Uvedl také, že dohoda v Británii ochrání pracovní místa a že Británie má opět pod kontrolou svůj osud, své zákony i své vody. Britský parlament bude o dohodě hlasovat 30. prosince. Opoziční předák Keir Starmer oznámil, že ji labouristé podpoří.

Johnson ocenil práci vyjednávačů obou stran i šéfky Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové. Dohoda podle něj také přináší jistotu podnikatelům v celé zemi. Na twitteru před tiskovou konferencí Johnson zveřejnil fotografii, na níž má ruce zdvižené nad hlavou a zvednuté palce ve vítězném gestu.

"Máme zpět kontrolu nad svými zákony a svým osudem," uvedl britský premiér. "Soudní dvůr EU pro nás už nebude hrát roli," dodal. "Znamená to, že od 1. ledna 2021 budeme mít plnou politickou a ekonomickou nezávislost," řekl Johnson. Poprvé od roku 1973 bude mít Británie také plnou kontrolu nad svými vodami, dodal premiér s odkazem na rok, kdy Británie vstoupila do Evropských společenství, předchůdce dnešní Evropské unie.

Británie bude nyní dynamická a prosperující země, což pro EU není špatné, řekl Johnson. Z hospodářské soutěže budou profitovat obě strany a EU bude spojenec i přítel Británie, řekl Johnson.

Předseda vlády také uvedl, že na něj mnozí tlačili, aby dohodl prodloužení přechodného období. On to ale odmítl, protože už chtěl ukončit nejistotu, jak řekl.

Dosažení dohody dnes přivítali také dva Johnsonovi předchůdci. Bývalá premiérka Theresa Mayová uvedla, že dohoda umožňuje, aby obchod mezi Británií a EU nadále fungoval. "Těším se, až v nadcházejících dnech uvidím detaily," napsala na twitteru. Expremiér David Cameron, který vyhlásil v roce 2016 referendum o brexitu, uvedl, že je dobré, že tento těžký rok končí "pozitivními zprávami". Obchodní dohoda je podle něj klíčová pro "nový vztah s EU jako přítelem, sousedem a partnerem".

Předák opozičních labouristů Keir Starmer uvedl, že jeho strana při hlasování v parlamentu dohodu podpoří. "Přijmeme dohodu, ale její důsledky jsou vaše a jen vaše," dodal Starmer na adresu Johnsonovy Konzervativní strany, která v parlamentu disponuje pohodlnou většinou.

Jeden z hlavních strůjců brexitu Nigel Farage uvedl, že dohoda není dokonalá, je ale "velkým krokem vpřed". "Samozřejmě, že mám obavy. Je to ale pokrok? Jsme na tom lépe než před pěti lety? Zcela určitě," řekl Farage stanici Sky News.

"Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa," napsala dnes Sturgeonová na twitteru. "Je třeba si uvědomit, že brexit se odehrál proti vůli Skotska," připomněla výsledky referenda o vystoupení Británie z EU z roku 2016. Voliči ve Skotsku v něm byli výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání Spojeného království v unii.

Témata:  Boris Johnson Brexit Velká Británie EU

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy