Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Pellegrini skončil v nemocnici, má akutní infekci a vysoké teploty

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali v noci na dnešek kvůli akutní infekci dýchacích cest a vysokým teplotám. Informoval o tom slovenský úřad vlády. Předseda slovenské vlády a volební lídr nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Pellegrini kvůli zdravotním potížím zrušil pracovní program, nezúčastnil se ani dnešní televizní debaty s předsedy parlamentních stran. Parlamentní volby čekají Slováky 29. února.

Premiér se s infekcí potýkal dva týdny. "Bohužel si všechno vybralo svou daň a od včerejšího (sobotního) večera jsou hospitalizovaný v bratislavské nemocnici," uvedl Pellegrini na facebooku.

Podle úřadu vlády premiéra přijala bratislavská nemocnice sv. Michala. Ve slovenské metropoli jde o nejmodernější státní zdravotnické zařízení, které vlastní ministerstvo vnitra a které poskytuje zdravotní péči pro veřejnost.

Pellegrini se v rámci pracovního programu naposledy zúčastnil mimořádného summitu státníků členských zemí EU, který v pátek skončil bez dohody na podobě víceletého rozpočtu evropského bloku. V sobotu byl na svatbě své mluvčí.

Směr-SD nakonec neměl svého zástupce v dnešní televizní debatě veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska. Moderátorka v úvodu relace uvedla, že do debaty byli pozváni předsedové parlamentních stran. Směr-SD podle ní původně ohlásil, že místo šéfa strany a expremiéra Roberta Fica přijde Pellegrini. Po hospitalizaci premiéra Směr-SD oznámil, že zdravotně indisponován je také Fico. V debatě se zástupci opozice vymezovali vůči stávající vládě.

Další televizní debaty stranických lídrů před nadcházejícími volbami se uskuteční v úterý a také ve středu, kdy volební kampaň na Slovensku vyvrcholí.

Témata:  Slovensko Peter Pellegrini Robert Fico volby na Slovensku

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.