Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přestaňte se bát, vzkázala Cimanouská z Varšavy do vlasti, setkala se s manželem

Kryscina Cimanouská v Rakousku
Kryscina Cimanouská v Rakousku
Foto: Profimedia

Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská doufá, že bude moci v Polsku pokračovat ve sportovní kariéře, ale definitivně se rozhodne poté, co se v polském exilu setká se svým manželem. "Chci říci Bělorusům, aby se přestali bát," prohlásila na tiskové konferenci ve Varšavě sportovkyně, která se z olympijských her v Tokiu v obavách z represí odmítla vrátit do vlasti.

Čtyřiadvacetiletá sprinterka se s běloruskými funkcionáři dostala do konfliktu, když na sociálních sítích kritizovala vedení běloruského olympijského týmu. Reprezentační trenér a funkcionář ji poté údajně nutili, aby se z japonské metropole předčasně vrátila do vlasti.

Cimanouská se místo toho v neděli obrátila na letišti v Tokiu na japonskou policii, požádala o ochranu a poté na polské ambasádě o humanitární vízum. Bělorusko tvrdí, že Cimanouská byla z národního týmu vyřazena kvůli svému psychickému stavu. Ona sama BBC řekla, že žádnými psychickými problémy netrpí.

Polsko jsem zvolila po rozhovoru s rodiči, řekla Cimanouská ve Varšavě

Cimanouská na tiskové konferenci ve Varšavě dnes rovněž řekla, že Polsko si vybrala po diskusi s rodiči, jelikož by za ní časem mohli přijet. 

Atletka dnes zároveň připustila, že má obavy o rodiče, kteří zůstali ve vlasti. "Hlavně proto, že můj otec je nemocný a má problémy se srdcem. Jeho zdravotní stav se rozhodně zhoršil. Mluvila jsem s nimi, říkali, že je vše v pořádku. Doufám, že se jim nic zlého nestane," uvedla podle serveru Onet.pl. Na tiskové konferenci také řekla, že její manžel je na cestě do Polska.

Olympionička doufá, že bude moci v Polsku zůstat, pokračovat ve sportovní kariéře a její muž Arseň Zdanevič, jenž rovněž dostal polské humanitární vízum, si tam najde práci. Pokud jde o její eventuální politický azyl, tak prý ještě nezvážila všechny své možnosti.

Čtyřiadvacetiletá sprinterka se s běloruskými funkcionáři dostala do konfliktu, když na sociálních sítích kritizovala vedení běloruského olympijského týmu. Reprezentační trenér a funkcionář ji poté údajně nutili, aby se z japonské metropole předčasně vrátila do vlasti. Cimanouská se místo toho v neděli obrátila na letišti v Tokiu na japonskou policii, požádala o ochranu a poté na polské ambasádě o humanitární vízum. Azyl jí nabízela také Česká republika.

"Když jsem byla v olympijské vesnici, jeden z trenérů našeho týmu mi řekl, že musím oznámit, že jsem zraněná. Pokud to neudělám, mohla bych mít doma problémy," popsala dnes sportovkyně. "Telefonovala mi pak babička a říkala, že se nemůžu vrátit, protože v televizi se už nesou 'zlé řeči' mimo jiné o tom, že mám psychické problémy a mohla bych skončit v nemocnici," poznamenala dnes Cimanouská.

Zároveň podle polských médií prohlásila, že její spory se zástupci sportovního svazu se týkaly pouze sportovní otázek. "Nesnažila jsem se to nijak spojovat s politikou. Takže to, co se stalo, mě hodně zaskočilo," nechala se slyšet. "Chci říci Bělorusům, aby se přestali bát," prohlásila rovněž.

Témata:  Kryscina Cimanouská Polsko

Aktuálně se děje

25. dubna 2025 20:08

Odhaleno: Tohle by si princezna Diana myslela o vévodkyni Meghan

Ačkoli princezna Diana zemřela v roce 1997, tedy dlouho předtím, než princ Harry poznal Meghan Markle, otázka, jak by reagovala na svou budoucí snachu, fascinuje miliony fanoušků královské rodiny dodnes. Odpověď na tuto spekulaci se nyní pokusil nabídnout Richard Kay – jeden z nejbližších přátel zesnulé princezny, který s ní udržoval úzký kontakt až do její poslední noci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy