Intenzivní srážky v provinciích Kastamonu, Bartin a Sinop mají podle turecké meteorologické služby trvat nejméně do pátku. V televizi a na sociálních sítích byly vidět záběry rozvodněných toků a zaplavených ulic, kterými proud vody unášel desítky aut, větve a trosky budov.

Všechny dosud potvrzené oběti jsou z provincie Kastamonu, z toho nejméně dva lidé zemřeli kvůli sesuvu půdy. Raněné hlásí i další oblasti. V sousední provincii Bartin při pádu mostu bylo zraněno nejméně 13 lidí. V této provincii velká voda zcela odřízla od světa některé vesnice, protože zničila přístupové cesty. Tamní obyvatele tak evakuují vrtulníky. Bez dodávek elektřiny je asi 10.000 domácností, uvedlo ministerstvo energetiky.

Severní oblasti Turecka postihují v létě bleskové povodně opakovaně, loni při nich zemřelo osm lidí. Ministr zemědělství a lesnictví Bekir Pakdemirli uvedl, že záplavy byly letos největší za nejméně posledních 50 let a některé oblasti zaznamenaly rekordní množství srážek.

Kromě následků povodní Turecko dál bojuje i s lesními požáry, kterých za poslední dva týdny vypukly kvůli vysokým teplotám a suchu na tři stovky. O život přišlo nejméně osm lidí. Turecký ministr Pakdemirli ve středu na twitteru napsal, že se po 14 dnech podařilo dostat pod kontrolu rozsáhlý požár v provincii Mugla. Hasičům tak zbývá zkrotit tři zbývající ohniska na jihozápadě země.