Úřady v Anglii během letošních letních veder zaznamenaly 2803 případů nadúmrtí osob starších 65 let, pravděpodobně v důsledku komplikací způsobených extrémním horkem, uvedla v prohlášení britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA). Nadúmrtí ukazuje, kolik lidí zemřelo v určitém časovém úseku navíc oproti dlouhodobému průměru ve stejném časovém úseku.

"Tyto odhady jasně ukazují, že vysoké teploty mohou vést k předčasnému úmrtí zranitelných osob," uvedla šéfka vědeckého oddělení v UKHSA Isabel Oliverová.

"Dlouhodobá období horkého počasí jsou riziková zejména pro starší lidi, osoby se srdečními a plicními chorobami nebo osoby, které se nedokážou ochladit, jako jsou lidé s poruchami učení a Alzheimerovou chorobou," dodala Oliverová.

V Británii 19. července padl teplotní rekord, meteorologové tam poprvé naměřili více než 40 stupňů Celsia. K vlně veder, která způsobila požáry, zničila několik budov a zatížila dopravní infrastrukturu, přispěla podle vědců změna klimatu.

Podle UKHSA bylo v období od 17. do 20. července zaznamenáno přibližně 1000 nadúmrtí osob starších 65 let, zatímco v období 8. až 17. srpna bylo zaznamenáno odhadem dalších 1458 nadměrných úmrtí.