Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při pomoci Ukrajincům jsou potřeba hygienické potřeby a potraviny. Oděvy podle policie nikoliv

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi
Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi
Foto: FREE Photo UNIAN

Slovenská policie vybídla veřejnost, aby při humanitární pomoci obyvatelům Ukrajiny nesbírala oděvy, potřeba jsou podle ní hygienické potřeby a potraviny. Lidé a instituce ze Slovenska a dalších států už od vypuknutí ozbrojeného konfliktu vozili nebo posílali na slovensko-ukrajinskou hranici materiální pomoc, část z ní skončila ve válkou zasažené Ukrajině.

V současnosti jsou podle policie zvláště žádané hygienické potřeby, zejména pro ženy a děti, dále základní potraviny, jako například mouka, cukr a sůl, jakož i trvanlivé potraviny, mezi nimi těstoviny, konzervy a sušené mléko. Policie v prohlášení také uvedla, že oděvy nejsou potřeba, protože humanitární organizace je nemají kde skladovat.

Humanitární pomoc by lidé nadále neměli nosit na hranice s Ukrajinou, ale dohodnout se na jejím odevzdání s organizátorem sbírky.

Slovensko podle úřadů projevilo vlnu solidarity s uprchlíky z Ukrajiny. Hlavní proud běženců z této východoevropské země směřoval zatím do Polska. Na Slovensko zamířily desítky tisíc uprchlíků, z nichž mnoho pokračovalo do dalších evropských zemí.

Témata:  Ukrajina uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:42

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.