Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při požáru nedaleko chorvatského Šibeniku se lidé evakuují pomocí lodí

Požár, ilustrační foto.
Požár, ilustrační foto.
Foto: Pixabay

Při velkém požáru nedaleko chorvatského města Šibenik se lidé musejí evakuovat pomocí lodí. Desítkám hasičů pomáhá i armáda, uvádí chorvatská média.

Požár vypukl dnes před polednem u archeologického naleziště Velika Mrdakovica, odkud se rychle rozšířil lesním porostem k obcím Zaton a Raslina. Z obou turisty oblíbených letovisek musejí být lidé odváženi na člunech přes Šibenický záliv, respektive Prokljanské jezero v ústí řeky Krky.

"Ženy a děti se evakuují, ale muži zůstávají hasit ohnivý živel," uvedl podle deníku Jutarnji list šéf šibenického štábu civilní ochrany Danijel Mileta. "Pokud jde o ohrožení obyvatelstva, situace v posledních deseti letech nikdy nebyla horší," dodal s tím, že na místo míří premiér Andrej Plenković.

S plameny bojuje na 150 hasičů, armáda vyslala na pomoc přes 50 vojáků. V akci jsou i hasicí letadla. V Zatonu zachvátily plameny střechy několika domů, místního kostela a hasičské zbrojnice, hasičům se ale podařilo budovy zachránit.

Lesní požáry jsou v Chorvatsku v době letních měsíců běžným jevem. V současné době jim nahrává dlouho trvající sucho, které postihlo prakticky celou jižní Evropu. Jen o minulém víkendu zničil požár nedaleko města Pula na Istrijském poloostrově 40 hektarů porostu.

Témata:  Chorvatsko požáry

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.