Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při ruském ostřelování Chersonu dnes zahynulo 15 lidí, uvedl úřad

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson zahynulo dnes 15 jeho obyvatel, dalších 35 jich utrpělo zranění. Je mezi nimi i dítě. S odvoláním na městskou radu Chersonu to napsala agentura Ukrinform. Nedávno osvobozený Cherson zasáhla smršť ruského ostřelování už druhý den v řadě. Je to výrazná eskalace útoků od chvíle, kdy se Rusko po osmiměsíční okupaci z města stáhlo, napsala dříve agentura AP.

Podle vedoucí vojenské správy města Halyny Luhové město zaznamenalo 78 zásahů. Šéf správy Chersonské oblasti Jaroslav Januševyč o něco dříve oznámil, že ukrajinské úřady kvůli ruském ostřelování evakuují pacienty z nemocnic v Chersonu.

Ve čtvrtek podle Januševyče zahynulo v Chersonu kvůli ruským útokům deset lidí a 54 jich utrpělo zranění. Údery způsobily zkázu v některých obytných čtvrtích, které dosud nebyly boji přímo zasažené, uvedla AP.

Čtvrteční ruské ostřelování podle Luhové poškodilo soukromé a vícepodlažní budovy, desítky obyvatel úřady evakuovaly. Nepřítel při ostřelování zasáhl rovněž vzdělávací instituce - dvě střední školy a lyceum žurnalistiky, ekonomie a práva, uvedla čšéfka vojenské správy města.

Ruské invazní síly podle Ukrinformu ostřelují Cherson z dělostřelectva a salvových raketometů. Chaoticky ostřelují obytné čtvrti města a snaží se způsobit co největší škody, píše ukrajinská tisková agentura.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinská armáda už dříve varovala, že ruské jednotky zaujímají pozice za řekou Dněpr a Cherson bude čelit zesíleným úderům. Z předválečných téměř 300.000 obyvatel zůstalo v jihoukrajinském městě zhruba 80.000 lidí. Úřady jim nabízejí pomoc s evakuací, ale mnozí říkají, že nemají kam jít, a evakuovat se odmítají.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy