Za první měsíc od ruské invaze na Ukrajinu vstoupilo z této země na Slovensko přes 269.000 uprchlíků, za další měsíc to bylo zhruba 91.000 lidí. Pomalejším tempem se nyní zvyšuje také počet běženců, kteří v zemi žádají o dočasné útočiště, jež umožňuje například pobyt na Slovensku a přístup na pracovní trh. Dosud slovenské úřady udělily dočasné útočiště 70.792 osobám.

Velkokapacitní registrační centra pro uprchlíky na východě Slovenska nadále pracují v nepřetržitém režimu, pracoviště cizinecké policie v dalších třech podobných zařízeních v jiných regionech země žádosti o dočasné útočiště nově vyřizují jen přes den.

Krátce po únorovém začátku válečného konfliktu slovensko-ukrajinskou hranici překračovalo denně z Ukrajiny i více než 10.000 lidí. V uplynulých dnech tak učinilo nanejvýš několika tisíc osob za den a například v pátek a v sobotu zamířilo na Ukrajinu ze Slovenska více lidí než v opačném směru. Mnoho uprchlíků už dříve po příchodu na Slovensko pokračovalo dál do evropských zemí, přes Slovensko se do vlasti vraceli i cizinci, kteří dříve pobývali na Ukrajině.

Podle dřívějších údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) počet uprchlíků z Ukrajiny od začátku ruské invaze z 24. února překročil hranici pěti milionů. Nejvíce z nich odešlo do Polska.

Podle dat, která dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra, byla v Česku udělena dočasná ochrana 308 tisícům lidí, v neděli jich přibylo 862. Cizinecké policii se přihlásilo více než 194 tisíc osob.