Následník britského trůnu Charles byl slyšen, jak tuto politiku kritizuje, napsaly listy The Times a Daily Mail. Princ Charles si podle The Times dělá obavy, že kontroverzní azylová politika zastíní summit Společenství (Commonwealthu) ve Rwandě, kde má koncem měsíce reprezentovat svou matku, královnu Alžbětu II.

"Uvedl, že ho tato politika nesmírně zklamala a že celý přístup vlády k této problematice považuje za otřesný," dodal list The Times.

Charlesův mluvčí nepopřel, že se Charles k otázce deportací soukromě vyjadřoval. "Údajné soukromé konverzace s princem nebudeme komentovat, pouze zopakujeme, že princ zůstává politicky neutrální. O politických záležitostech rozhoduje vláda," dodal.

V Británii začal v dubnu platit zákon, který umožňuje vládě posílat některé utečence nelegálně vstupující na její území do třetích zemí. Za tímto účelem Británie uzavřela dohodu se Rwandou.

Nový zákon se setkal s vlnou kritiky od mezinárodních i nevládních organizací. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) například prohlásil, že norma "porušuje zavedené mezinárodní zákony a zvyklosti týkající se ochrany uprchlíků".