Ve srovnání s květnem se podle ústavu nálada mezi obyvateli prakticky nezměnila. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu 24. února.

Institut na základě průzkumu došel rovněž k závěru, že proti teritoriálním ústupkům je většina obyvatel ve všech ukrajinských regionech. Dokonce i na východě, kde se nyní odehrávají intenzivní boje, je teď 77 procent dotázaných proti ústupkům. Šestnáct procent je na ně připraveno, tvrdí institut, který zároveň uvádí, že v květnu bylo v tomto regionu proti ústupkům 68 procent dotázaných. V dalších oblastech se situace nezměnila.

Z celkového hlediska vyplývá z grafik institutu, že v květnu bylo proti ústupkům 82 procent dotázaných a deset procent je připouštělo.

"Výsledky průzkumu ukazují, že navzdory možnému nárůstu únavy, zkomplikování sociálně-ekonomické situace, těžkým bojům a teroristickým útokům si Ukrajinci udržují soudržnost v otázce, že agresorovi nelze ustupovat," píše Kyjevský mezinárodní sociologický institut.

Institut provedl průzkum telefonicky v období od 6. do 20. července. Zúčastnilo se ho 2000 dospělých respondentů, kteří žijí na územích, která k 24. únoru měla pod kontrolou vláda v Kyjevě, tedy vyjma Rusy anektovaného Krymu a částí Doněcké a Luhanské oblasti na východě země. Průzkum nezahrnul ani Ukrajince, kteří po začátku ruské invaze z vlasti uprchli za hranice.

reklama