Divoké požáry se stále častěji stávají rychlejšími a ničivějšími, což potvrzuje i nedávná katastrofa v Los Angeles. V úterý 6. ledna udeřila ničivá větrná bouře do severních předměstí tohoto kalifornského města. Přesně v době, kdy Národní meteorologická služba Spojených států varovala před "život ohrožujícími a ničivými" podmínkami, vypukl požár v oblasti Palisades.
Situace se rychle vymkla kontrole. Vítr o rychlosti až 129 km/h přispěl k šíření plamenů, které spálily tisíce domů, zničily ikonickou Sunset Boulevard a připravily o život desítky. Evakuováno muselo být až 180 000 obyvatel, uvedl server BBC.
Požáry, které se staly nejničivějšími v historii Los Angeles, způsobily škody odhadované na 52 až 57 miliard dolarů. Přestože přesná příčina vzniku požárů zůstává nejasná, většina podobných katastrof je obvykle důsledkem lidské činnosti, například nepozornosti nebo úmyslného žhářství.
Klíčovým faktorem byla zde ale především kombinace přírodních podmínek – dlouhodobého sucha, neobvykle vysokých srážek v předchozích letech a náhlého příchodu suchého větru Santa Ana.
Tento typ větru, známý i pod jinými názvy, například Föhn v Alpách, výrazně urychluje šíření plamenů. V Los Angeles v roce 2022 a 2023 spadlo rekordních 133 cm srážek, což vedlo k rychlému růstu vegetace. Avšak suché období, které následovalo, proměnilo tuto vegetaci ve snadno hořlavý materiál. Tato "výbušná" situace, jak ji popsal odborník Matt Jones, vedla k nevídané rychlosti šíření požárů.
Požáry zhoršuje i změna klimatu. Stoupající teploty a extrémní výkyvy počasí, známé jako "hydroklimatická změna", přispívají k rychlému růstu intenzivních požárů. Vědci zaznamenali, že v Severní Americe se mezi lety 2002 a 2021 podíl požárů, které během jediného dne spálily obrovské plochy, výrazně zvýšil. V Kalifornii, kde se střídají extrémní sucha a prudké deště, je tento problém obzvlášť patrný.
Vítr Santa Ana měl zásadní vliv na rychlost šíření plamenů, ale požáry často generují i vlastní počasí. Vytvářejí silné vzdušné proudy a mohutné oblaky, tzv. pyro-kumulativní mraky, které mohou přinášet další blesky a zakládat nové ohně. Tento jev činí požáry nepředvídatelnými a velmi obtížně kontrolovatelnými, zejména pokud zasáhnou hustě osídlené oblasti.
Navzdory pokusům o minimalizaci rizika, například využíváním koz na vypásání vegetace nebo monitorovacími kamerovými systémy, je jasné, že podobným katastrofám se nelze vždy vyhnout. Odborníci proto apelují na lepší přípravu obyvatel v rizikových oblastech, například odstraňování hořlavé vegetace z okolí domů, instalaci žáruvzdorných střech nebo plánování evakuace. Avšak ani tyto opatření často nezvládnou čelit masivním požárům, jako byly ty v Los Angeles.
Zároveň vyvstává otázka, zda je vůbec možné bezpečně žít v oblastech náchylných k požárům. Klimatické změny stále více ohrožují stabilitu podmínek, na které byla naše civilizace zvyklá. Pokud nepřijmeme razantní kroky ke zmírnění změny klimatu, požáry jako ty v Los Angeles se pravděpodobně stanou běžnou součástí naší budoucnosti.
Témata: požáry
Související
22. ledna 2025 8:24
18. ledna 2025 18:46
15. ledna 2025 21:34
15. ledna 2025 5:25
14. ledna 2025 8:18