Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč zemřel íránský prezident Raísí? Vyšetřovatelé odhalili příčinu pádu vrtulníku

Ebrahím Raísí
Ebrahím Raísí
Foto: Wikimedia Commons

Havárii vrtulníku, při níž 19. května tragicky zahynul íránský prezident Ebráhím Raísí, způsobily především náročné povětrnostní podmínky, zejména hustá mlha. Oznámila to v neděli íránská státní televize IRIB s odvoláním na závěrečnou zprávu z vyšetřování nehody.

Podle zprávy, kterou vypracoval zvláštní výbor na základě pověření íránské armády, hustá mlha, která se náhle vytvořila a stoupala do výšky, způsobila, že vrtulník, v němž se nacházel Raísí a další osoby, narazil do horského masivu.

Vyšetřování neodhalilo žádné známky cizího zavinění, technických problémů nebo útoku na vrtulník.

Íránská agentura Fárs již 21. srpna, s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj blízký vyšetřování, informovala, že havárii způsobil špatný stav počasí a přetíženost stroje. Vyšetřovatelé údajně dospěli k závěru, že vrtulník vezl o dvě osoby více, než povolují bezpečnostní protokoly.

Íránské ozbrojené síly však toto tvrzení odmítly a označily za „zcela nepravdivé“.

Havárie vrtulníku Bell 212 americké výroby nastala za nepříznivého počasí v hornaté oblasti provincie Východní Ázerbájdžán. Kromě Raísího tehdy zahynul také íránský ministr zahraničí Hosejn Amír-Abdolláhján a dalších sedm lidí. Záchranáři našli vrak stroje až následující den.

Íránská delegace se vracela ze setkání s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, se kterým slavnostně otevřeli přehradu na společné hranici. 

Témata:  Írán Ebrahím Raísí

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:05

Nový způsob života Veroniky Žilkové. Sama v neznámém prostředí

Veronika Žilková je v novém kalendářním roce jako vyměněná, protože se rozhodla některé věci ve svém životě změnit. Zejména zanevřela na muže a řekla si, že bude sama. Jak se jí podařilo naskočit do nově rozjetého vlaku? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.