"Pozorně situaci sledujeme a dostáváme doporučení od FCDO (britský úřad pro zahraniční věci a mezinárodní rozvoj) a francouzské strany," řekl nejmenovaný zdroj. "Možná tam bude nějaký dopad na logistiku," připustil.

Návštěva Karla III. ve Francii, kam má přicestovat v neděli, má být jeho první zahraniční návštěvou v roli britského panovníka. Z Francie pak má podle dosavadních plánů 29. března odcestovat do Německa.

Na programu Karlovy návštěvy Francie je například pondělní státní večeře pro panovníka a královnu manželku Camillu ve versailleském zámku. Zrušení návštěvy dnes v rozhovoru s televizí BFM TV požadovala poslankyně Zelených Sandrine Rousseauová, podle níž by prioritou prezidenta Emmanuela Macrona nyní měla být diskuse "se společností, která povstala".

Francií zmítají protesty a stávky s občasnými násilnými incidenty kvůli důchodové reformě zvyšující mimo jiné věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let. Vláda reformu prosadila v pondělí, když v parlamentu těsně ustála hlasování o vyslovení nedůvěry.

Kvůli protestům v rafineriích a skladech zůstala v úterý část čerpacích stanic ve Francii bez pohonných hmot. Někde stávkují i popeláři či železničáři. Prezident Macron se dnes má pokusit uklidnit společnost vyjádřením v televizi.

reklama