Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proti Putinovu setrvání u moci se postavil jediný ruský region

Vladimir Putin, ruský prezident
Vladimir Putin, ruský prezident
Foto: kremlin.ru

Něněcký autonomní okruh jako jediný z 85 ruských regionů hlasoval proti přijetí změn v ruské ústavě, které umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat u moci až do roku 2036. Úřadující gubernátor Jurij Bezdudnyj listu RBK vysvětlil toto hlasování jako protest místních obyvatel proti plánům na spojení okruhu s Archangelskou oblastí.

V týdenním referendu, které skončilo ve středu, v rámci celého Ruska téměř čtyři pětiny hlasujících podpořily ústavní změny, proti bylo přibližně 21 procent. Účast dosáhla téměř 68 procent. Něněcký autonomní okruh se stal jediným regionem, kde většina - 55,25 procenta - hlasovala proti. Změny podpořilo 43,78 procenta místních účastníků referenda.

"Ano, většina obyvatel okruhu byla proti. Ale jejich hlasy nebyly proti změnám ústavy, ale byly reakcí na nastolení tématu sjednocení s Archangelskou oblastí," prohlásil gubernátor.

"Něněcký autonomní okruh vždy podporoval všechny prezidentovy iniciativy, ale teď obyvatele velice vystrašila perspektiva spojení s Archangelskou oblastí. Proto využili příležitost, aby dali úřadům najevo, že si spojení nepřejí," řekl také místní poslanec Andrej Ružnikov.

Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov upozornil, že počet voličů v Něněckém autonomním okruhu, kteří hlasovali proti, je "naprosto, ale naprosto nepatrný" oproti více než 58 milionům voličů, kteří hlasovali pro změny. Výsledek referenda označil za triumf podpory Vladimiru Putinovi.

Podle údajů z webu něněcké okružní volební komise se z celkem 37.490 oprávněných voličů referenda zúčastnilo 21.879 osob. Proti bylo 12.074 hlasů, pro 9567 a 212 hlasů bylo neplatných; zbývající vydané hlasovací lístky nebyly odevzdány.

Témata:  Rusko Vladimír Putin referendum

Související

Aktuálně se děje

14. února 2026 4:00

Víkendové počasí přinese změnu. Zima po pauze opět zaúřaduje

V Česku panovalo v posledních dnech poměrně teplé únorové počasí. Právě začínající víkend přinese návrat zimy. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na většině území má o víkendu sněžit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.