reklama

V týdenním referendu, které skončilo ve středu, v rámci celého Ruska téměř čtyři pětiny hlasujících podpořily ústavní změny, proti bylo přibližně 21 procent. Účast dosáhla téměř 68 procent. Něněcký autonomní okruh se stal jediným regionem, kde většina - 55,25 procenta - hlasovala proti. Změny podpořilo 43,78 procenta místních účastníků referenda.

"Ano, většina obyvatel okruhu byla proti. Ale jejich hlasy nebyly proti změnám ústavy, ale byly reakcí na nastolení tématu sjednocení s Archangelskou oblastí," prohlásil gubernátor.

"Něněcký autonomní okruh vždy podporoval všechny prezidentovy iniciativy, ale teď obyvatele velice vystrašila perspektiva spojení s Archangelskou oblastí. Proto využili příležitost, aby dali úřadům najevo, že si spojení nepřejí," řekl také místní poslanec Andrej Ružnikov.

Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov upozornil, že počet voličů v Něněckém autonomním okruhu, kteří hlasovali proti, je "naprosto, ale naprosto nepatrný" oproti více než 58 milionům voličů, kteří hlasovali pro změny. Výsledek referenda označil za triumf podpory Vladimiru Putinovi.

Podle údajů z webu něněcké okružní volební komise se z celkem 37.490 oprávněných voličů referenda zúčastnilo 21.879 osob. Proti bylo 12.074 hlasů, pro 9567 a 212 hlasů bylo neplatných; zbývající vydané hlasovací lístky nebyly odevzdány.

reklama