V Řecku po noční práci, během níž hasiči využili bagr a další těžkou techniku, opět nastoupily hasičských letouny, které shazují vodu na požár na jižním pobřeží ostrova Lesbos ležícího ve východní části Egejského moře. Úřady dnes vyzvaly k evakuaci obyvatele dvou obcí na ostrově, kde od soboty požár poničil na 2000 hektarů lesů a porostů. Místní představitelé si ale stěžují na nedostatek techniky, a to hlavně hasičských letadel, napsal deník Kathimerini.

Vlna veder nadále komplikuje podmínky především v jižní části Řecka, kde zůstává v platnosti varování před požáry a pro veřejnost jsou uzavřené národní parky.

Zhruba 2500 hektarů porostů požár poničil u národního parku Dadia, který patří k nejvýznamnějším v zemi. Hoří tam pátým dnem a dnes na místě zasahovalo přes 300 hasičů a několik letadel a vrtulníků. Speciální hasičské jednotky byly naszaeny do oblastí, kde se sice podařilo vytvořit protipožární průseky, ale rychle se měnící vítr maří snahu o uhašení ohně.

Několik lesních požárů dnes zaznamenalo rovněž Německo. Hasiči zasahovali na severu od Berlína u ohně, který poškodil nejméně 50 hektarů lesů a polí. Některé oblasti také trápí silné sucho a úřady musely přistoupit k omezení některých využití vody pro rekreaci či mytí aut.

Lesní požáry v okolí Bordeaux na jihozápadě Francie již hasiči dostali pod kontrolu a oheň se nešíří. Dnes ráno to oznámila prefektka departementu Gironde, kde od 12. července shořelo téměř 14.000 hektarů lesů. Druhý požár ve stejné oblasti se podařilo zastavit v sobotu. Na 40.000 lidí, kteří se museli kvůli ohni evakuovat, se může začít vracet do svých domovů.

"Pozor, požáry jsou zastavené, ale nikoli uhašené. Stále ještě jsou tam aktivní ohniska," varovala prefektka Fabienne Bucciová. V neděli bylo v regionu přes 35 stupňů Celsia a ve spálených oblastech se opět rozhořely menší požáry, dodala. Na místě zasahuje přibližně 1200 hasičů, uvedla Bucciová citovaná serverem deníku Le Monde.

Francouzská prokuratura dnes oznámila, že dva menší požáry v Bretani byly založené úmyslně a že případ vyšetřuje jako žhářství.

Italští hasiči zasahovali ve třetím červencovém týdnu u téměř 33.000 lesních požárů. Loni jich bylo ve stejném období o 4000 méně, uvedla agentura ANSA. Tuto statistiku považuje ANSA za velmi znepokojivou, protože Itálie byla už loni nejhůře postiženou evropskou zemí a počty požárů jsou letos ještě vyšší.

V Itálii od konce minulého týdne trvá vlna horka, kterou mají na severu země vystřídat bouřky. Úřady proto vydaly na dnešní večer a úterý varování před přívalovými dešti. Sever Itálie přitom patří k těm evropským oblastem, kde je letos největší sucho.