Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Nejlepší důchodový systém mají Island, Nizozemsko a Dánsko

Důchodci, ilustrační fotografie.
Důchodci, ilustrační fotografie.
Foto: Pixmac

Nejlepší penzijní zabezpečení poskytují Island, Nizozemsko a Dánsko. Vyplývá to z každoročního průzkumu, který porovnává 44 systémů důchodového zabezpečení na celém světě a zahrnuje 65 procent světové populace. Průzkum dnes zveřejnila společnost Mercer CFA Institute, která se zabývá poradenstvím v oblasti penzí.

<p><a href="https://tinyurl.com/36425bya" target="_blank">Žebříček</a>, který uzavírá Argentina, Filipíny a Thajsko, sestavila společně s Monash Business School. Ze střední Evropy je zastoupeno pouze Polsko na 28. pozici.</p><p>Mercer v žebříčku zohledňuje úroveň dostupných penzijních dávek v soukromém a veřejném sektoru, udržitelnost systému a kvalitu správy fondů. Průzkum tak hodnotil, kolik účastníci systému dostanou, zda systém tak, jak je nastavený, dokáže fungovat i dále a jestli je důvěryhodný.</p><p>Británie se ve světovém žebříčku propadla o jedno místo na 10. příčku. Po intervenci britské centrální banky na trhu s dlouhodobými státními dluhopisy na konci září byla řada britských penzijních fondů jen několik hodin před krachem. Sektor je příliš vystaven pohybům trhu, a tak se Británie umístila například za Austrálií (6. pozice) či za Singapurem (9. pozice).</p><p>Přesto si Británie v hodnocení důchodového systému vede lépe než Spojené státy, které obsadily 20. místo. Americký důchodový systém bodoval méně z hlediska udržitelnosti systému a kvality správy fondů. Hůře než Británie dopadly také Německo, Francie a Itálie, které získaly špatné hodnocení udržitelnosti svých rezerv.</p><p>Japonsko se umístilo na 35. místě, Čína na 36. místě a Indie na 41. místě. Díky penzijní reformě se na 29. místo, tedy meziročně o osm pozic, vyšvihlo Mexiko.</p><p>"Jednotlivci (po celém světě) už nějakou dobu přebírají větší odpovědnost za své úspory na důchod. V prostředí vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a větší nejistoty ohledně ekonomických podmínek tak činí ve stále složitějším a nestabilnějším prostředí," konstatoval hlavní autor průzkumu David Knox.</p>

Témata:  důchodci průzkumy

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 11:12

Pravda o životě syna Simony Postlerové po její smrti. Víme, jak dnes žije

Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy