I přes úplné zastavení dodávek ruského plynu do Německa prostřednictvím již nefunkčního plynovodu Nord Stream 1 věří 58 procent Němců, že vláda zajistí dostatečné dodávky plynu z jiných zdrojů. Pouze třetina Němců uvedla, že se s ohledem na případné přerušení dodávek energie pojistila, například nákupem elektrického ohřívače nebo kamen na dřevo.

Klesající dodávky ruského plynu donutily Berlín posílit import z jiných zemí. Minulý měsíc Berlín podepsal dohodu se Spojenými arabskými emiráty o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG). Německá vláda už v červnu kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu.

Německo nechá pro letošní zimu v provozu své dvě jaderné elektrárny. Další prodloužení jejich funkčnosti nemá v úmyslu, řekla na konci září ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová. Nepřichází podle ní v úvahu, aby elektrárny pomáhaly řešit energetickou krizi i po březnu příštího roku. Německá vláda původně chtěla elektrárny Isar 2 a Neckarwestheim odstavit do konce letošního roku, ale nakonec rozhodla, že zůstanou připojené v síti až do jara.

Přibližně 68 procent Němců je pro prodloužení životnosti jaderných elektráren do roku 2024, zjistil průzkum zveřejněný stanicí RTL/ntv.