Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie zůstanou zajištěné

Německo, ilustrační fotografie.
Německo, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie v největší evropské ekonomice zůstanou na podzim a v zimě nadále zajištěné. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila televizní stanice RTL/ntv. Anketu provedl výzkumný institut Forsa mezi 1008 respondenty. Berlín se snaží kompenzovat klesající dodávky plynu z Ruska.

I přes úplné zastavení dodávek ruského plynu do Německa prostřednictvím již nefunkčního plynovodu Nord Stream 1 věří 58 procent Němců, že vláda zajistí dostatečné dodávky plynu z jiných zdrojů. Pouze třetina Němců uvedla, že se s ohledem na případné přerušení dodávek energie pojistila, například nákupem elektrického ohřívače nebo kamen na dřevo.

Klesající dodávky ruského plynu donutily Berlín posílit import z jiných zemí. Minulý měsíc Berlín podepsal dohodu se Spojenými arabskými emiráty o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG). Německá vláda už v červnu kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu.

Německo nechá pro letošní zimu v provozu své dvě jaderné elektrárny. Další prodloužení jejich funkčnosti nemá v úmyslu, řekla na konci září ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová. Nepřichází podle ní v úvahu, aby elektrárny pomáhaly řešit energetickou krizi i po březnu příštího roku. Německá vláda původně chtěla elektrárny Isar 2 a Neckarwestheim odstavit do konce letošního roku, ale nakonec rozhodla, že zůstanou připojené v síti až do jara.

Přibližně 68 procent Němců je pro prodloužení životnosti jaderných elektráren do roku 2024, zjistil průzkum zveřejněný stanicí RTL/ntv.

Témata:  Německo energetika

Související

Aktuálně se děje

17. června 2025 12:21

"Myslím, že..." Jaromír Jágr prozradil, zda má touhu stále hrát hokej

V hovorech se zámořskými novináři je snad sdílnější než k českým médiím. Jaromír Jágr vyrazil v posledních dnech do Spojených států, přičemž i tam lidi zajímalo, zdali bude třiapadesátiletý veterán pokračovat v aktivní hráčské kariéře. Nejnovější odpověď naznačuje, že ano. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Svrab v Itálii se masivně šíří. Úřady evidují 750% nárůst

Itálie čelí prudkému nárůstu počtu případů svrabu, infekčního a vysoce nakažlivého kožního onemocnění způsobeného roztočem Sarcoptes scabiei. Podle Italské společnosti pro dermatologii a pohlavně přenosné nemoci (Sidemast) se v některých částech země, zejména v domovech pro seniory (RSA), zaznamenal mezi lety 2020 a 2023 nárůst až o 750 procent. Odborníci varují před podceňováním příznaků a apelují na včasnou diagnostiku a léčbu.