Ruské ztráty podle Kyjeva zahrnují také 1279 obrněných vozidel, 150 děl, 64 raketometů, 36 kusů protileteckých zbraní, 81 letadel, 95 vrtulníků, 640 kusů automobilové techniky, tři čluny, 60 cisteren a devět bezpilotních strojů. Generální štáb dodal, že tyto údaje se upřesňují. Sčítání komplikuje velká intenzivnost bojů.

Ruští vojáci ovládli Chersonskou oblast, uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov při dnešní tiskové konferenci.

Podle britského ministerstva obrany by Rusko mohlo v Chersonu dosadit promoskevskou vládu, po vzoru separatistických republik s centry v Doněcku a Luhansku.

Konašenkov oznámil také dílčí úspěchy v Donbasu na východě Ukrajiny, včetně zničení tří hangárů se čtyřmi bitevními letadly Su-25, jedním bitevním vrtulníkem Mi-24 a pěti transportními helikoptérami Mi-8 na letišti v Kramatorsku. Mluvčí ohlásil také, že ruští výsadkáři ukořistili u ukrajinských sil deset protitankových raket Javelin americké výroby a další západní zbraně.

Za uplynulých 24 hodin ruské letectvo a protivzdušná obrana podle Konašenkova sestřelily jeden bombardér Su-24, jeden bitevník Su-25, jeden vrtulník Mi-8 a 13 ukrajinských bezpilotních strojů, včetně šesti dronů Bayraktar turecké výroby. Ruské letectvo také zasáhlo 136 vojenských objektů, včetně čtyř radarů a jedné stanice radioelektronického boje.

Od začátku operace ruské síly zničily 156 ukrajinských dronů, 1306 tanků a dalších obrněnců, 127 raketometů, 471 děl a minometů a také 1054 kusů speciální automobilové techniky, tvrdil mluvčí ruského ministerstva.

Za kolaboraci s Ruskem hrozí na Ukrajině až 15 let vězení

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nedávno přijatý zákon, který hrozí až 15 lety vězení za kolaboraci s Ruskem. Oznámila to dnes ukrajinská média s odvoláním na místopředsedu parlamentu.

"Zákon o kolaborantství prezident už podepsal a bude zveřejněn (v úředním věstníku)," řekl v televizi první místopředseda sněmovny Oleksandr Kornijenko.

Zákon rovněž umožňuje rozpouštět politické strany a organizace, usvědčené z kolaborace s agresorem, dodala televize.

První civilisté z Mariupolu jsou v bezpečí, další tisíce čekají na záchranu

Prvních 300 civilistů, kteří se v pondělí evakuovali z obléhaného ukrajinského města Mariupol, dorazilo do Záporoží. Oznámila to dnes mariupolská radnice. Situace v přístavním městě, kde na evakuaci čeká asi 200.000 lidí, je kritická. Podle mluvčího Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) chybí potraviny a lidé řeší, jak nasytit rodiny.

"Snažíme se do Mariupolu dostat už čtvrtý den - nyní stojí humanitární konvoj asi 60 kilometrů od města, ale nenechali ho projet," řekl dnes zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. Podle něj se v pondělí podařilo vyjet ven z města jen asi 160 osobním autům, která vezla 300 lidí.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes naznačil, že další evakuace by mohla ruská strana umožnit dnes nebo ve středu. Nejspíš se ale budou týkat jen tureckých občanů. "Budou tady podmínky pro evakuaci našich občanů z Mariupolu. Dobré zprávy očekáváme dnes nebo zítra," řekl šéf turecké diplomacie poté, co telefonoval se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Mluvčí MVČK Ewan Watson řekl, že by dnes měla pokračovat i evakuace civilistů z města Sumy. Červený kříž tam připravuje dva konvoje se třemi desítkami autobusů.

V Mariupolu, který je dlouhodobě vystaven intenzivnímu ruskému ostřelování, trpí statisíce lidí nedostatkem vody, potravin, léků, elektřiny a tepla. Od začátku ruské invaze tam přišlo o život více než 2500 obyvatel, tvrdí místní úřady. V přístavním městě strategického významu žilo před válkou více než 430.000 lidí.