Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin a Kim podepsali smlouvu o komplexním strategickém partnerství

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: ČTK/Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un v Pchjongjangu podepsali smlouvu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Tato smlouva, jejíž cílem je rozšířit ekonomickou a vojenskou spolupráci a upevnit jednotnou frontu proti Washingtonu, nahrazuje předchozí dohody mezi Ruskem a Severní Koreou z let 1961, 2000 a 2001, uvedl server CNN.

Putin během jednání označil tuto smlouvu za klíčový dokument, který bude dlouhodobě tvořit základ vztahů obou zemí. Slavnostní podpis smlouvy následoval po jednáních delegací a dvouhodinovém rozhovoru mezi Putin a Kimem.

Kim přivítal Putina okázalým ceremoniálem na hlavním náměstí Pchjongjangu, kde mu představil klíčové členy severokorejského vedení, včetně své vlivné sestry Kim Jo-džong. V ulicích Pchjongjangu se seřadily davy lidí, kteří zdravili Putinovu kolonu skandováním jeho jména a máváním květinami a vlajkami.

Putinova návštěva v KLDR přichází v době rostoucích obav z dohody o zbrojení, která by mohla zahrnovat severokorejskou munici pro ruskou válku proti Ukrajině. KLDR by za to mohla dostávat ekonomickou pomoc a technologie z Ruska, což by mohlo posílit její jaderný a raketový program.

Pchjongjang i Moskva popírají obvinění z dovozu severokorejských zbraní a munice, což by porušovalo několik sankcí Rady bezpečnosti OSN. Rusko a Čína však poskytují politické krytí Kimovým snahám o rozšíření jaderného arzenálu tím, že opakovaně blokují snahy USA o uvalení nových sankcí OSN kvůli severokorejským raketovým zkouškám.

Severokorejský vojenský jaderný program nyní zahrnuje vývoj mezikontinentálních balistických raket, které mohou potenciálně zasáhnout americkou pevninu. Pchjongjang však možná potřebuje vnější technologickou pomoc, aby mohl svůj zbrojní program dále rozvíjet.

Existují náznaky, že Rusko poskytuje Severní Koreji pomoc s technologiemi souvisejícími s vesmírnými raketami a vojenskými špionážními družicemi, které Kim považuje za klíčové pro monitorování a zastrašování. 

Témata:  Vladimír Putin Kim Čong-un Severní Korea

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy