Ukrajina, která je spolu s Ruskem významným vývozcem pšenice, obilovinu exportovat nemůže kvůli ruské blokádě ukrajinských přístavů v Černém moři. Ceny potravin kvůli ruské válce na Ukrajině v posledních týdnech výrazně rostou.

Podle předběžných údajů se má v tomto roce v Rusku urodit 87 milionů tun pšenice, což je podle Putina dosud nejvíce. Celkem se v Rusku podle prezidenta chystají sklidit 130 milionů tun obilí.

Putin oznámil, že pokud sklizeň dopadne odpovídajícím způsobem, země znovu posílí vývoz. Prezident uvedl, že rekord "umožňuje nejen snadno uspokojit naše vlastní potřeby, ale také zvýšit dodávky na světový trh pro naše partnery, což je důležité pro globální trh s potravinami“.

Situace ve skladech obilí na Ukrajině je naopak stále problematičtější, píše DPA. "Dvacet milionů tun obilí musí opustit Ukrajinu za dobu kratší než tři měsíce,“ uvedla evropská komisařka pro dopravu, Adina Valeanová. Hrozí, že obilí, které se nepodaří vyvézt, bude blokovat místo pro další sklizně.

Kyjev obviňuje svého souseda z drancování ukrajinských skladů obilí. Ruští vojáci podle něj zemědělské produkty buď odvážejí do své země, nebo je ničí. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes v pořadu německé stanice ARD Morgenmagazin řekl, že Rusko nyní obchoduje s ukrajinským obilím, kterého se zmocnilo na jihu Ukrajiny.

V mnoha jiných částech světa se čeká špatná sklizeň. Sankce, které Západ uvalil na Rusko a Bělorusko, totiž poškodily také vývoz hnojiv.