Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin: Inflace v Rusku se stabilizuje, Západ sankcemi uškodil sám sobě

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Foto: kremlin.ru

Inflace v Rusku se stabilizuje a k normálu se vrací i kurz rublu. Na poradě s vládními činiteli věnované otázkám domácí ekonomiky to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury TASS rovněž upozornil, že snaha Západu ochromit ruskou ekonomiku v reakci na rozpoutání války selhala a že sankce západních zemí se obrátily proti nim samotným.

Vlády mnoha západních států zavedly proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu zatím bezprecedentní sankce. Ukončení činnosti na ruském trhu oznámila po zahájení války také řada velkých soukromých společností.

"Zvlášť se zastavím u tématu inflace. Ta se nyní stabilizuje," citovala šéfa Kremlu agentura TASS. Putin podle ní uvedl, že za poslední měsíc a půl vzrostly spotřebitelské ceny o 9,4 procenta a že meziroční inflace k 8. dubnu činila 17,5 procenta. "Kurz rublu se vrátil na úroveň z první poloviny února," poznamenal prezident.

K normálu se podle Putina vrátila poptávka po některých výrobcích, které byly v uplynulé době více žádané. Také počet oficiálně zaregistrovaných uchazečů o zaměstnání podle Putina zůstává "poměrně nízký". Starosta Moskvy Sergej Sobjanin ale například odhadl, že jen v hlavním městě může kvůli odchodu zahraničních firem přijít o práci na 200.000 lidí.

"Strategie ekonomické bleskové války nevyšla," okomentoval západní protiruské sankce Putin. "Sankce se navíc podepsaly i na samotných iniciátorech. Mám na mysli růst inflace, nezaměstnanosti, zhoršující se hospodářskou dynamiku v USA a v evropských zemích, pokles životní úrovně Evropanů a znehodnocení jejich úspor," zdůraznil ruský prezident.

Dolar se nyní prodává zhruba za 80 rublů, zatímco na začátku března americká měna vystoupila až na rekordních téměř 140 rublů. Přestože rubl je zpět na úrovni, kde byl před invazí, podle analytiků to není přirozený vývoj, ale výsledek mnoha opatření, kterými se Moskva snaží kurz domácí měny podpořit.

Ekonom Lukáš Kovanda připomněl, že Rusko kvůli sankcím nemůže aktuálně vyplácet své věřitele prostřednictvím amerických bank, což mu ztěžuje možnost vyhnout se vyhlášení platební neschopnosti. 

"Jestliže Rusko nemůže účty u amerických bank využít, bude muset vyplácet věřitele buď z devizových rezerv – té jejich části, která není zmrazená. Anebo z nových příjmů, získaných už po invazi, které má Rusko zejména z prodeje zemního plynu a ropy státům Evropské unie. Třetí možností pak už je jenom bankrot," uvedl v komentáři. 

Témata:  Vladimír Putin Rusko inflace

Související

Aktuálně se děje

9:38

Zdeněk Svěrák promluvil o momentu, kdy se za český národ nestydí

StarDance měla tento víkend výrazný charitativní podtext, protože se opět vybíraly peníze pro Centrum Paraple, s nímž je neodmyslitelně spjatý Zdeněk Svěrák. Benefiční večer vyhlížel i letos, protože ho vždy naplní naději, že v Česku je více hodných lidí, než si myslel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy