reklama

"Hlavní otázka fanoušků seriálu v Rusku zněla, zda jej ruská televize bude cenzurovat. Soudě podle prvních dílů ano," napsala ruská redakce BBC na svém webu.

V daném dílu si měl Zelenskyj jako nově zvolený prezident Vasyl Holoboroďko opatřit nový oblek a také hodinky, odpovídající postavení hlavy státu. Poradce mu napovídá, že Putin nosí švýcarské hodinky Hublot. "Putin je Hublot?", podiví se seriálový ukrajinský prezident.

zdroj: YouTube

To při ukrajinské výslovnosti může znít ruským uším skoro jako jedno velice sprosté slovo, užívané v lidové mluvě jako označení pro pánské přirození a obecněji pro hlupáky. Na ruské obrazovky se tato scénka nedostala, alespoň v hlavní části země. Na Dálném východě podle sociálních sítí odvysílali z neznámých důvodů necenzurovanou verzi.

Na dotaz, zda v ruských televizích sílí cenzura a zda Putinovo jméno nelze v žertech vyslovit, odpověděl mluvčí Kremlu záporně. "Téma se prezidentské kanceláře netýká. Naprosto nezasahujeme, nemáme právo zasahovat do redakční politiky," prohlásil podle serveru RBK Dmitrij Peskov. Už o den dříve předpověděl, že jeho šéf se na seriál dívat nebude, kvůli nedostatku času totiž seriály nesleduje.

Stanice TNT sice na dnešek a zítřek avizovala další díly ukrajinského seriálu, ale z aktuálního programu už Sluha národa zmizel. Stanice uvádí, že odvysílání prvních dílů byl marketingový tah, protože seriál jako celek zakoupila pro svou placenou platformu.

Popularita seriálu na Ukrajině nepochybně přispěla k tomu, že letos na jaře ukrajinští voliči zvolili herce ukrajinským prezidentem.

Na seriál se Rusové až dosud mohli dívat jen na internetu, a tak bylo vysílání seriálu chápáno jako známka zlepšení vztahů mezi oběma státy po pondělní schůzce obou prezidentů v Paříži, kde se za přispění francouzského prezidenta a německé kancléřky pokoušeli oživit mírový proces na východní Ukrajině. Další schůzka má následovat za čtyři měsíce.

Vztahy Moskvy a Kyjeva jsou na bodu mrazu od roku 2014, kdy po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče prozápadními demonstranty v Kyjevě následovala ruská anexe ukrajinského poloostrova Krymu a povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Boje si vyžádaly na 13.000 mrtvých.