Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin je Hublot? Ruská TV nestrávila vtip v ukrajinském seriálu, vystřihla ho

Vladimir Putin, ruský prezident
Vladimir Putin, ruský prezident
Foto: kremlin.ru

Ruská televize TNT odvysílala první tři díly ukrajinského seriálu Sluha národa s Volodymyrem Zelenským v roli poctivého a zásadového učitele, který se jako bojovník proti korupci nečekaně stane hlavou státu. Ale z části, která se ve středu večer dostala na ruské obrazovky, TNT vystřihla vtip o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Kreml se od zásahu distancoval.

"Hlavní otázka fanoušků seriálu v Rusku zněla, zda jej ruská televize bude cenzurovat. Soudě podle prvních dílů ano," napsala ruská redakce BBC na svém webu.

V daném dílu si měl Zelenskyj jako nově zvolený prezident Vasyl Holoboroďko opatřit nový oblek a také hodinky, odpovídající postavení hlavy státu. Poradce mu napovídá, že Putin nosí švýcarské hodinky Hublot. "Putin je Hublot?", podiví se seriálový ukrajinský prezident.

To při ukrajinské výslovnosti může znít ruským uším skoro jako jedno velice sprosté slovo, užívané v lidové mluvě jako označení pro pánské přirození a obecněji pro hlupáky. Na ruské obrazovky se tato scénka nedostala, alespoň v hlavní části země. Na Dálném východě podle sociálních sítí odvysílali z neznámých důvodů necenzurovanou verzi.

Na dotaz, zda v ruských televizích sílí cenzura a zda Putinovo jméno nelze v žertech vyslovit, odpověděl mluvčí Kremlu záporně. "Téma se prezidentské kanceláře netýká. Naprosto nezasahujeme, nemáme právo zasahovat do redakční politiky," prohlásil podle serveru RBK Dmitrij Peskov. Už o den dříve předpověděl, že jeho šéf se na seriál dívat nebude, kvůli nedostatku času totiž seriály nesleduje.

Stanice TNT sice na dnešek a zítřek avizovala další díly ukrajinského seriálu, ale z aktuálního programu už Sluha národa zmizel. Stanice uvádí, že odvysílání prvních dílů byl marketingový tah, protože seriál jako celek zakoupila pro svou placenou platformu.

Popularita seriálu na Ukrajině nepochybně přispěla k tomu, že letos na jaře ukrajinští voliči zvolili herce ukrajinským prezidentem.

Na seriál se Rusové až dosud mohli dívat jen na internetu, a tak bylo vysílání seriálu chápáno jako známka zlepšení vztahů mezi oběma státy po pondělní schůzce obou prezidentů v Paříži, kde se za přispění francouzského prezidenta a německé kancléřky pokoušeli oživit mírový proces na východní Ukrajině. Další schůzka má následovat za čtyři měsíce.

Vztahy Moskvy a Kyjeva jsou na bodu mrazu od roku 2014, kdy po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče prozápadními demonstranty v Kyjevě následovala ruská anexe ukrajinského poloostrova Krymu a povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Boje si vyžádaly na 13.000 mrtvých.

Témata:  Rusko cenzura Vladimír Putin Volodymyr Zelenskyj Ukrajina

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy