reklama

Bloomberg s odkazem na své zdroje blízké Kremlu napsal, že sám ruský prezident Vladimir Putin vyslal do Washingtonu signály, že je ochoten jednat o ukončení konfliktu, který trvá už téměř dva roky. Podle agentury testuje, zdali je vůbec možné dostat Američany k jednacímu stolu.

Putin měl údajně v prosinci přes prostředníky vzkázat americkým činitelům, že by mohl být ochoten upustit od požadavku na neutrální status Ukrajiny či přestat odmítat ukrajinské členství v NATO. Výměnou by chtěl potvrzení kontroly nad okupovanými územími. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že tyto informace se nezakládají na pravdě.

Mluvčí Národní bezpečností rady Bílého domu Adrienne Watsonová řekla pro Bloomberg, že Washington nemá o změně ruského postoje informace. "Je na Ukrajině, aby rozhodla, zda, kdy a jak s Ruskem jednat," zdůraznila.

Putin naopak veřejně prohlásil, že chce pokračovat v invazi a dosáhnout stanovených cílů. "Prezident mnohokrát sdělil, že Rusko bylo, je a bude otevřeno jednáním s Ukrajinou," připomněl Peskov americké agentuře. Podle Kyjeva ale Moskva nemá zájem o dialog.

Současné závěry západních zpravodajských služeb jsou podle CNN takové, že válka na Ukrajině, která začala na konci předloňského února, bude ještě nejméně dva roky pokračovat. Podle některých expertů ale může trvat až pět dalších let.