reklama

Putin tvrdil, že Rusko nikdy neodmítalo účastnit se mírových rozhovorů s Kyjevem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však opakovaně zdůraznil, že mírové rozhovory jsou možné pouze po stažení ruských vojsk z ukrajinského území.

Putin informoval o připravenosti Ruska spolupracovat v mezinárodních organizacích, včetně skupiny BRICS. Také uvedl, že Rusko poslalo první plavidla s bezplatnými zásilkami obilí do Afriky.

Tato iniciativa následovala po pozastavení ruské účasti v obilných dohodách, které umožňovaly vývoz obilí a potravin z Ukrajiny, a pomohly zajistit potravinovou bezpečnost ve světě.

Rusko se v červenci rozhodlo odstoupit od obilné dohody, kterou loni mezi Moskvou a Kyjevem zprostředkovaly OSN a Turecko. Ankara chtěla, aby se znepřátelené strany vrátily k plnění dohody a použily ji jako základ pro mírová jednání.

Rusko od té doby opakuje, že je ochotno se k dohodě vrátit, budou-li splněny jeho požadavky. Moskva dříve požadovala například zrušení omezení pro vývoz ruského obilí a hnojiv na světové trhy.

"Bohužel, část ujednání týkající se Ruska nebyla dosud splněna. Jejich platnost tedy skončila," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který dodal, že určité části dohod týkající se Ruska nebyly naplněny. Platnost smluv vypršela a Peskov dodal, že jakmile budou splněny ruské podmínky, Moskva se "okamžitě" vrátí k dohodám.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v reakci na rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina nadále blokovat černomořskou dohodu o obilí, kterou podporuje i OSN, Rusko kritizovala. Baerbocková zároveň Putina obvinila z "cynických" her.

Její prohlášení přišlo poté, co se v černomořském letovisku Soči uskutečnilo setkání Putina s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, který se Rusko snaží přesvědčit, aby se vrátilo k obilné dohodě umožňující přepravu obilí z ukrajinských přístavů na světové trhy, zejména do zemí v potravinové krizi.