Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin oficiálně posvětil partnerství Ruska a Íránu

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin přijal návrh na podepsání dohody o strategickém partnerství s Íránem, který mu předložilo ruské ministerstvo zahraničních věcí. Uvedl to server Times of Israel.

Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na oficiální webové stránce prezidentské kanceláře. Podle dokumentu prezident Putin považuje uzavření této dohody za výhodné. Přesné datum jejího podepsání však není uvedeno.

Rusko již delší dobu vyjadřuje záměr podepsat bilaterální dohodu s Íránem. Kreml zveřejnil dokument po úterní návštěvě tajemníka ruské Rady bezpečnosti Sergeje Šojgua v Íránu, kde se setkal s íránským prezidentem Masudem Pezeškijánem a ministrem obrany Alím Akbarem Ahmadijanem.

Pár dní před tím navštívil Šojgu Pchjongjang, kde jednal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Od zahájení invaze na Ukrajinu Rusko posílilo své vztahy s Íránem a Severní Koreou, které jsou v nepřátelském postavení vůči USA.

Spojené státy tyto vztahy sledují se znepokojením a tvrdí, že Írán i Severní Korea dodávají Rusku balistické rakety, což Moskva popírá. Západní mocnosti minulý týden oznámily nové sankce vůči Íránu kvůli údajným dodávkám raket krátkého doletu Rusku.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken už dříve potvrdil, že Rusko obdrželo od Íránu balistické rakety, které pravděpodobně během několika týdnů použije proti Ukrajině. Blinken varoval, že spolupráce mezi Moskvou a Teheránem představuje ohrožení širší evropské bezpečnosti.

Zprávy o tom, že Írán dodává Rusku balistické rakety krátkého doletu, se začaly objevovat v médiích během uplynulého víkendu, s odvoláním na anonymní americké a evropské představitele.

Francie, Německo a Británie ostře odsoudily íránské dodávky balistických raket Rusku a plánují nové sankce proti společnosti Iran Air. "Tento krok je eskalací ze strany Íránu i Ruska a představuje přímou hrozbu pro evropskou bezpečnost," uvedly země ve společném prohlášení, které zveřejnilo německé ministerstvo zahraničních věcí. Současně vyzvaly Teherán, aby přestal podporovat ruské vojenské akce na Ukrajině.

Dodávka íránských balistických raket do Ruska znamená další eskalaci vojenského konfliktu, a Evropská unie na to hodlá rozhodně reagovat. Uvedl to mluvčí Evropské služby pro vnější činnost Peter Stano.

Diplomatická služba EU již na žádost šéfa diplomacie Josepa Borrella připravila balíček "cílených opatření" proti Íránu. Ta vstoupí v platnost, pokud je schválí všech 27 členských států EU.

"Máme důvěryhodné informace o dodávkách íránských balistických raket do Ruska. Borrell varoval Írán před takovým krokem," řekl Stano. Podle něj je tento transfer v rozporu s Chartou OSN a mezinárodním právem.

Dodávka balistických raket může podle Stana pomoci ruské bombardovací kampani proti ukrajinským civilistům, což povede k dalším civilním obětem.

Írán přitom popírá, že by dodával balistické rakety Rusku, a označuje tato tvrzení za "ošklivou propagandu" Západu.

Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Západ se tímto způsobem snaží zakrýt svou vojenskou podporu Izraeli v konfliktu v Pásmu Gazy. 

Témata:  Rusko Írán Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.