reklama

Putin své rozhodnutí oznámil během rozhovoru s účastníky slavnostního předávání vyznamenání Hrdina Ruska. Jeden z hostů ceremoniálu se Putina v neformálním rozhovoru zeptal, zda bude kandidovat, na co dal Putin souhlasnou odpověď.

Krátce před tím tiskové agentury vydaly zprávu z briefingu mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, který uvedl, že "hodně lidí" na Putina naléhá, aby se v březnu v prezidentských volbách ucházel o další šestileté funkční období.

Putin své rozhodnutí, zda bude kandidovat, oznámí, "když to bude považovat za vhodné," doplnil ještě Peskov podle agentury Reuters. V praxi to bude znamenat, že Putin se může udržet u moci minimálně do roku 2030, uvedla agentura s tím, že nečelí žádné vážné politické konkurenci. Jeho nejvýraznější oponent Alexej Navalnyj i další kritici jsou ve vězení nebo v exilu.

Prezidentské volby v Rusku se uskuteční příští rok 17. března. O termínu voleb rozhodli poslanci horní komory ruského parlamentu. Putin, kterému funkci prezidenta předal jeho předchůdce Boris Jelcin v poslední v roce 1999, už strávil v úřadu delší dobu než jakýkoli jiný ruský či sovětský vládce od dob Josifa Stalina.