Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin podepsal dekrety umožňující pobyt uprchlíků z Ukrajiny v Rusku

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnosy umožňující uprchlíkům z neuznávaných separatistických republik na východě Ukrajiny i z dalších ukrajinských regionů časově neomezený pobyt v Rusku a zajišťující těmto osobám sociální dávky. Oznámily to dnes ruské tiskové agentury.

Ruská vojska 24. února na Putinův rozkaz vpadla na Ukrajinu, čímž rozpoutala největší migrační krizi v Evropě od konce druhé světové války. Do Ruska přišlo více než 3,6 milionu uprchlíků z Donbasu a z dalších částí Ukrajiny, včetně více než půl milionu dětí, uvedl tento týden list Izvestija.

Největší proud uprchlíků zamířil ovšem z Ukrajiny do Polska; podle údajů polské pohraniční stráže z tohoto měsíce od zahájení ruské invaze překročilo ukrajinsko-polskou hranici skoro 5,4 milionu lidí.

Rusko se podle dostupných informací snaží na okupovaných územích rozdávat ruské pasy a s tím i ruské občanství.

Ukrajinské úřady obviňují Moskvu z nucené deportace Ukrajinců do Ruska, obvykle do vzdálených a nehostinných končin, a také z věznění Ukrajinců ve "filtračních táborech".

Podle Putinova výnosu dostanou penzisté a invalidé z Ukrajiny každý měsíc 10.000 rublů (asi 4100 Kč), veteráni druhé světové války polovic. Nejhůře postižení, postižené děti a penzisté starší 80 let dostanou k tomu příplatek 3000 rublů. "Pokud má dotyčný nárok na starobní i invalidní penzi, musí si vybrat jednu z nich," poznamenala agentura TASS.

Těhotné ženy obdrží jednorázově 10.000 rublů a po narození dítěte dvojnásobek. Na každé dítě mladší 18 let mají běženci v Rusku dostat každý měsíc 4000 rublů, v případě studentů se věková hranice posouvá na 23 let. V případě, že je rodič samoživitel, dostane na každé dítě po 10.000 rublech.

Dekret stanoví, že sociální dávky budou úřady vyplácet do konce roku.

Další dekret pak uděluje občanům separatistických republik a dalším Ukrajincům právo "dočasně pobývat v Rusku bez časového omezení" a také právo nechat se zaměstnat či podnikat bez potřeby dalších úředních povolení. Podmínkou je nechat si sejmout otisky prstů a podstoupit lékařské vyšetření, které vyloučí konzumaci drog, infekční nemoci a nákazu virem HIV, který způsobuje onemocnění AIDS.

Témata:  Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy