Ruská vojska 24. února na Putinův rozkaz vpadla na Ukrajinu, čímž rozpoutala největší migrační krizi v Evropě od konce druhé světové války. Do Ruska přišlo více než 3,6 milionu uprchlíků z Donbasu a z dalších částí Ukrajiny, včetně více než půl milionu dětí, uvedl tento týden list Izvestija.

Největší proud uprchlíků zamířil ovšem z Ukrajiny do Polska; podle údajů polské pohraniční stráže z tohoto měsíce od zahájení ruské invaze překročilo ukrajinsko-polskou hranici skoro 5,4 milionu lidí.

Rusko se podle dostupných informací snaží na okupovaných územích rozdávat ruské pasy a s tím i ruské občanství.

Ukrajinské úřady obviňují Moskvu z nucené deportace Ukrajinců do Ruska, obvykle do vzdálených a nehostinných končin, a také z věznění Ukrajinců ve "filtračních táborech".

Podle Putinova výnosu dostanou penzisté a invalidé z Ukrajiny každý měsíc 10.000 rublů (asi 4100 Kč), veteráni druhé světové války polovic. Nejhůře postižení, postižené děti a penzisté starší 80 let dostanou k tomu příplatek 3000 rublů. "Pokud má dotyčný nárok na starobní i invalidní penzi, musí si vybrat jednu z nich," poznamenala agentura TASS.

Těhotné ženy obdrží jednorázově 10.000 rublů a po narození dítěte dvojnásobek. Na každé dítě mladší 18 let mají běženci v Rusku dostat každý měsíc 4000 rublů, v případě studentů se věková hranice posouvá na 23 let. V případě, že je rodič samoživitel, dostane na každé dítě po 10.000 rublech.

Dekret stanoví, že sociální dávky budou úřady vyplácet do konce roku.

Další dekret pak uděluje občanům separatistických republik a dalším Ukrajincům právo "dočasně pobývat v Rusku bez časového omezení" a také právo nechat se zaměstnat či podnikat bez potřeby dalších úředních povolení. Podmínkou je nechat si sejmout otisky prstů a podstoupit lékařské vyšetření, které vyloučí konzumaci drog, infekční nemoci a nákazu virem HIV, který způsobuje onemocnění AIDS.