reklama

"Nic nemůže narušit rozvoj našich přátelských vztahů," uvedl Putin. S bin Salmánem se shodli, že další vzájemné setkání se uskuteční v Moskvě. "Máme před sebou velké příležitosti, které můžeme využít pro důležitou práci pro prospěch celého světa," uvedl bin Salmán.

Putin ve středu navštívil také Spojené arabské emiráty a jednal s jejich nejvyšším představitelem šejkem Muhammadem bin Zájidem Ál Nahjánem. Rozhovory se zaměřovaly i na vývoj situace v Pásmu Gazy.

Putinova návštěva zemí Perského zálivu je první zahraniční cesta ruského prezidenta od začátku ruské invaze na Ukrajinu do zemí, které nejsou spojencem Ruska jako například Bělorusko, Čína a Kazachstán.

Putin na jednání s korunním princem bin Salmánem uvedl, že původně měl princ navštívit Moskvu. Na poslední chvíli však došlo ke změně plánů a Putin odcestoval za ním.

"Čekali jsme vás v Moskvě. Vím, že události si vynutily změnu plánů, ale jak už jsem řekl, nic nezabrání rozvoji našich přátelských vztahů. Ale další setkání by se mělo konat v Moskvě," řekl Putin bin Salmánovi, který s tím prostřednictvím svého tlumočníka souhlasil. "V tom případě jsme domluveni," dodal ruský prezident.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov po Putinově setkání informoval, že lídři jednali o spolupráci zemí v rámci aliance ropných producentů OPEC+. Agentura Reuters upozornila na fakt, že ceny ropy nedávno klesly navzdory příslibu zemí této aliance, že sníží svou produkci.

Peskov bez dalších podrobností dodal, že lídři se dohodli na pokračování ve spolupráci v rámci OPEC+. Bin Salmán ocenil vzájemnou spolupráci Ruska a Saúdské Arábie, která podle něj "pomohla odstranit napětí na Blízkém východě".