Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin používá jediný nástroj, kterým je brutální zacházení s Ukrajinci, řekl Biden

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin se podle amerického prezidenta Joea Bidena ocitl "v neuvěřitelně těžké pozici", když se ve své pokračující válce proti Ukrajině uchýlil k používání jediného nástroje, kterým je brutální zacházení s ukrajinskými občany. Biden to dnes podle agentury Reuters řekl novinářům v Bílém domě.

"Připadá mi, že jediný nástroj, který využívá, je brutální zacházení s obyvateli Ukrajiny," uvedl Biden. Tímto způsobem se podle něj ruský prezident snaží Ukrajince "zastrašit, a tak je přinutit se vzdát".

Putin dnes vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Jde o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak krok Moskvy odmítl jako pokus o legalizaci "drancování majetku" Ukrajinců a uvedl, že pro Kyjev se nic nemění.

Jak v souvislosti se vztahem mezi Bidenem a Putinem poznamenal britský list The Guardian, Bílý dům "dělá všechno možné", aby se vyhnul přímému setkání mezi americkým a ruským prezidentem na summitu zemí G20, který se uskuteční v listopadu v Indonésii. Podle informací, které deník získal od svých zdrojů, se američtí představitelé snaží vyhnout i tomu, aby se oba vůdci potkali na chodbě nebo na sebe narazili při focení.

Prezident Biden již minulý týden v rozhovoru se CNN řekl, že nemá v plánu se s Putinem na Bali setkat. Výjimku by udělal jen v případě, že by s ním ruský prezident chtěl otevřeně diskutovat o propuštění americké basketbalové hvězdy Brittney Grinerové. Ta dostala tvrdý trest od ruského soudu za držení drog. Podle Washingtonu byl ale rozsudek politicky motivovaný.

"Víme, co si prezident Biden o prezidentu Putinovi myslí. Myslí si, že je vrah a válečný zločinec. A s vrahy a válečnými zločinci se obvykle nepotkáváte," nechal se slyšet William Taylor, bývalý americký velvyslanec na Ukrajině.

Témata:  Joe Biden Vladimír Putin válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

9:06

Dominik Duka odsloužil mši za Kirka. Přišla kritika, kardinál reaguje

Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Karel III. a Donald Trump

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.