"Připadá mi, že jediný nástroj, který využívá, je brutální zacházení s obyvateli Ukrajiny," uvedl Biden. Tímto způsobem se podle něj ruský prezident snaží Ukrajince "zastrašit, a tak je přinutit se vzdát".

Putin dnes vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Jde o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak krok Moskvy odmítl jako pokus o legalizaci "drancování majetku" Ukrajinců a uvedl, že pro Kyjev se nic nemění.

Jak v souvislosti se vztahem mezi Bidenem a Putinem poznamenal britský list The Guardian, Bílý dům "dělá všechno možné", aby se vyhnul přímému setkání mezi americkým a ruským prezidentem na summitu zemí G20, který se uskuteční v listopadu v Indonésii. Podle informací, které deník získal od svých zdrojů, se američtí představitelé snaží vyhnout i tomu, aby se oba vůdci potkali na chodbě nebo na sebe narazili při focení.

Prezident Biden již minulý týden v rozhovoru se CNN řekl, že nemá v plánu se s Putinem na Bali setkat. Výjimku by udělal jen v případě, že by s ním ruský prezident chtěl otevřeně diskutovat o propuštění americké basketbalové hvězdy Brittney Grinerové. Ta dostala tvrdý trest od ruského soudu za držení drog. Podle Washingtonu byl ale rozsudek politicky motivovaný.

"Víme, co si prezident Biden o prezidentu Putinovi myslí. Myslí si, že je vrah a válečný zločinec. A s vrahy a válečnými zločinci se obvykle nepotkáváte," nechal se slyšet William Taylor, bývalý americký velvyslanec na Ukrajině.