Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin se poprvé vyjádřil ke čtvrtečnímu masivnímu útoku. Hrozí Ukrajině dalším úderem

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin znovu pohrozil útoky na Ukrajinu za použití nové balistické rakety středního doletu typu Orešnik, která je schopná nést jaderné hlavice. Uvedl to server CNN.

Hrozba přišla po rozsáhlém útoku Moskvy na klíčovou energetickou infrastrukturu na Ukrajině, což zanechalo více než milion domácností bez elektřiny. Podle ukrajinského ministerstva energetiky se jedná již o jedenáctý velký útok na energetické systémy této země v letošním roce, což způsobilo rozsáhlé výpadky proudu a plánovaná omezení dodávek elektřiny.

Putin během čtvrtečního summitu o bezpečnosti v Kazachstánu uvedl, že noční útoky byly reakcí na údajné ukrajinské útoky na ruské území za použití amerických raket ATACMS. Zároveň varoval, že Rusko zváží další použití raket Orešnik v bojových podmínkách.

Podle Putina mají tyto rakety schopnost obejít systémy protivzdušné obrany a při použití více hlavic mohou způsobit zkázu srovnatelnou s jadernou explozí, přestože nejsou vybaveny jadernou hlavicí.

„Budeme reagovat na pokračující útoky na ruské území za použití západních raket dlouhého doletu, včetně možného pokračování testování raket Orešnik v bojových podmínkách,“ prohlásil Putin.

Také uvedl, že ruské ministerstvo obrany vybírá další cíle na ukrajinském území, včetně vojenských zařízení, průmyslových podniků obranného sektoru a „rozhodovacích center“ v Kyjevě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil použití nové rakety za „jasnou a závažnou eskalaci brutality této války“. Zmínil, že při útocích byly nasazeny také kazetové bomby, což ztěžuje práci záchranářů a opraváře infrastruktury.

„Každý útok tohoto typu potvrzuje naléhavost potřeby moderních systémů protivzdušné obrany na Ukrajině,“ uvedl Zelenskyj a znovu vyzval spojence k poskytnutí větší podpory.

Intenzivní bombardování ruských sil přichází v kritickém období, kdy se Ukrajina připravuje na třetí zimu od začátku války. Noční útoky zasáhly mimo jiné západní regiony Lvov, Volyň a Rivne.

V Kyjevě byla aktivována protivzdušná obrana a obyvatelé hledali útočiště v podzemních stanicích metra. Ve městě Charkov zasáhla raketa civilní provozovnu, přičemž v různých částech země bylo zraněno nejméně pět lidí.

Spojené státy prostřednictvím prezidenta Joea Bidena odsoudily „hrozivý útok“, který podle něj opět dokazuje nutnost pokračující podpory ukrajinského lidu v jeho obraně proti ruské agresi. Ukrajinské ozbrojené síly mezitím uvedly, že během útoku bylo použito více než 90 raket a 100 dronů, což dále zdůrazňuje naléhavost posílení protivzdušné obrany země.

Situace v zemi je nadále kritická, přičemž civilní obyvatelstvo čelí stále větším obtížím. „Každá zima je těžší než ta předchozí,“ řekl jeden z obyvatel západní Ukrajiny, který přišel o elektřinu na osm hodin. Mnozí zůstávají ve strachu z dalších útoků a očekávají, že Rusko bude pokračovat ve své taktice ničení ukrajinské infrastruktury. 

Témata:  válka na Ukrajině Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

24. května 2025 21:50

24. května 2025 12:07

Počasí překonává obavy meteorologů. Čas na nápravu se krátí, letošní rok už je ale odepsaný

Rok 2025 se zatím zapisuje do historie jako nejteplejší vůbec, s teplotami o 1,7 °C vyššími než v předindustriální éře. Mnozí klimatologové očekávali, že přechod k přirozenému ochlazovacímu jevu La Niña přinese alespoň mírné zmírnění globálního oteplování. To se však nestalo a letošní počasí tak může být extrémní. Aktuální data naznačují, že lidská činnost a oteplování oceánů nyní převažují nad přirozenými klimatickými cykly.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Cvrčci

Jak lidé podléhají hoaxům? Bouří se proti hmyzu, i když je realita úplně jiná

Odmítání konzumace hmyzu se v posledních letech proměnilo v jeden z nejsilnějších kulturních symbolů pravicového odporu proti Evropské unii, ekologickým politikám i domnělé nadvládě globálních elit. Výrok „Nebudu jíst brouky!“ už dávno není jen nevinný vtip, ale heslo, kterým se vyjadřuje hluboký nesouhlas s představou světa, jak jej podle některých názorů formují organizace jako Světové ekonomické fórum nebo Evropská komise. Vizuální a emocionální síla tohoto narativu nachází odezvu v řadě evropských zemí, ať už jde o billboardy krajně pravicových stran, či projevy konzervativních politiků v národních parlamentech.