reklama

Šéf Kremlu promluvil na pátečním jednání v Moskvě, přičemž varoval, že tragické události v Gaze, která čelí izraelským pozemním i leteckým útokům, mohou vést k dalšímu násilí. Proto nabádal k tomu, aby se lidé oprostili od emocí, uvedla agentura Anadolu.

"Když se člověk dívá na trpící a zakrvácené děti, zatínají se mu ruce v pěst a oči se zalévají slzami. Myslím, že tohle je reakce každého normálního člověka. Pokud tuto reakci nemá, tak nemá srdce nebo ho má z kamene," prohlásil Putin.

Během izraelského bombardování Pásma Gazy zahynulo podle resortu zdravotnictví 9227 lidí, dalších 32 000 lidí bylo zraněno. Izrael po útoku Hamásu dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3000 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 230 rukojmích.

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů 10 000, zraněno je nejméně 35 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 600 000 obyvatel Pásma Gazy.

Ruské útoky na Ukrajině přitom mají od loňského února, kdy začala ruská agrese, na svědomí stovky dětských obětí. Podle srpnových údajů OSN nepřežilo údery 546 dětí a dalších více než 1100 utrpělo zranění. Skuteční bilance je ale zřejmě mnohem vyšší.