reklama

"Vladimir Putin se zúčastní virtuálního summitu G20," uvedl server Moscow Times s odvoláním na Putinův program na nadcházející týden. Televize však neposkytla více informací o charakteru Putinovy účasti na summitu.

Indie v prohlášení v sobotu uvedla, že premiér Naréndra Módí bude ve středu předsedat virtuálnímu summitu G20, na kterém se bude jednat o klíčových bodech zářijového summitu v Naí Dillí.

Putin se na poslední dvě schůzky G20 nedostavil. V září jednu hostila Indie a loni Indonésie, na místo sebe na ně ale poslal ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova.

Šéf Kremlu se od té doby, co na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) v březnu vydal zatykač za údajné protizákonné deportace ukrajinských dětí, cestování do zahraničí většinou straní.

Některé státy se ale kontaktu s ním nebrání. Například thajský premiér Sréttchá Tchavísin pozval Putina na oficiální návštěvu své země. Šéf Kremlu kromě toho přijal pozvání také na návštěvu Vietnamu.

"Pozval jsem ho příští rok k návštěvě Thajska. Putin má rád (ostrov) Puket a vím, že často cestuje," uvedl v Pekingu Sréttchá. Podle prohlášení thajské vlády Putin pozvání přijal, ale ještě je třeba stanovit datum návštěvy.

Sréttchá se setkal s Putinem v Pekingu na okraj čínského fóra iniciativy Jeden pás, jedna cesta v noci na středu. Jednali o posílení obchodních a kulturních vazeb mezi jejich zeměmi. Šéf Kremlu si během setkání stěžoval na oslabení obchodu mezi Thajskem a Ruskem v důsledku "turbulentní mezinárodní situace".

Thajsko, které není signatářem Římského statutu o založení ICC a zatykač tím pro něj není závazný, se rozhodlo pokračovat ve spolupráci s Ruskem. Thajsko se také připojilo k Číně a Indii, když se loni na Valném shromáždění OSN zdrželi hlasování o odsouzení ruské anexe některých částí ukrajinského území.

Silné vazby s Moskvou si od dob Sovětského svazu zachovává i Vietnam. Rusko je jedním z největších dodavatelů zbraní do této asijské země. Putin proto v Číně jednala i s vietnamským prezidentem Ve Vanem Thuongem, který ho také pozval na oficiální návštěvu Vietnamu.

Šéf Kremlu pozvání s "radostí přijal", uvedla vietnamská vláda v prohlášení zveřejněném na své webové stránce. Dodala, že Putin s Thuongem jednali o obchodní a ekonomické spolupráci.